BRUXELLES - Nakon pomalo nejasnog odbijanja stavljanja potpisa na vlastiti uvjet, Rusi su u četvrtak ipak promijenili mišljenje te su pristali na razmještanje međunarodnih promatrača koji bi trebali kontrolirati tranzit ruskog plina preko Ukrajine prema Europi. Time je, ako ne bude novih promjena mišljenja, otvoren put prema normalizaciji opskrbe plinom brojnih europskih zemalja.
Češko predsjedništvo EU, koje je posredovalo u pregovorima između Rusa i Ukrajinaca, nije priopćilo kakav je ustupak učinjen prema Moskvi, koja je u posljednji trenutak zatražila da inspekciju tranzita plina, uz promatrače EU, obavljaju i njezini ljudi. Rečeno je tek da je do pomaka došlo nakon razgovora češkog premijera Mireka Topolaneka i njemačkih i ruskih čelnika.
Tako zasad nije jasno kada bi promatrači mogli doći na dogovorene položaje ni kada bi Rusi mogli odvrnuti plinski ventil prema Europi. U četvrtak se spominjalo da bi promatrači u Ukrajinu mogli doći već u petak, što bi značilo da bi do postupne normalizacije moglo doći unutar narednih 36 sati.
Ruski je Gazprom Ukrajincima obustavio isporuku plina 1. siječnja, ali je protok prema Europi u prvi mah bio neometan. Zatim su uslijedile optužbe da Ukrajinci kradu plin namijenjen Europi te je postupno dolazilo do rezova u isporuci, da bi Vladimir Putin u srijedu osobno naredio zatvaranje svih ventila u cilju sprečavanja "krađe".
U Hrvatskoj plin, osim industrijskih postrojenja, koristi i oko 600.000 kućanstava te brojne škole, bolnice i druge javne institucije. Vlada je u srijedu zbog prekida isporuke iz Rusije proglasila stanje krize te je krenula u pokušaj interventne nabavke plina iz sjeverne Afrike. U državnim zalihama plina ima dovoljno za tri tjedna.
Mnogo teža situacija snašla je hrvatske susjede, prvenstveno BiH, koja nema ni mrvicu zaliha i prijeti joj humanitarna katastrofa. Tamošnje su vlasti u četvrtak obznanile da će, ako uskoro ne stigne ruski plin, proglasiti izvanredno stanje.