SUKOB U UKRAJINI ESKALIRA /

'Rušenje malezijskog aviona moglo bi se opisati kao ratni zločin'

Image
Foto: AP Images

Visoka povjerenica UN-a za ljudska prava Navi Pillay slučaj rušenja malezijskog zrakoplova 17. srpnja nazvala je stravičnim obaranjem putničkog zrakoplova iznad područja pod kontrolom proruskih pobunjenika i zatražila je temeljitu, učinkovitu, neovisnu i nepristranu istragu.

28.7.2014.
12:14
AP Images
VOYO logo

Visoka povjerenica UN-a za ljudska prava NaviPillay u ponedjeljak je podnijela izvješće o Ukrajini u kojem je kazala da bi se rušenje malezijskog putničkog zrakoplova MH17 s 298 poginulih moglo okvalificirati kao ratni zločin, a iznimno uznemirujućima ocijenila je izvješća o sve žešćim sukobima u ukrajinskim područjima Donjeck i Luhansk s dosad 1129 žrtava.

Pillay je predstavila u Ženevi četvrto mjesečno izvješće promatrača UN-a o stanju u Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slučaj rušenja malezijskog zrakoplova 17. srpnja nazvala je "stravičnim obaranjem" putničkog zrakoplova iznad područja pod kontrolom proruskih pobunjenika i zatražila je "temeljitu, učinkovitu, neovisnu i nepristranu istragu".

"To kršenje međunarodnog prava moglo bi se okvalificirati kao ratni zločin", kazala je Pillay.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sve će se učiniti da se oni koji počine teška kršenja međunarodnog prava, uključujući ratne zločine, dovedu pred lice pravde, bez obzira tko su", poručila je visoka dužnosnica UN-a.

Njezine su riječi slijedile pošto je ranije u ponedjeljak ruski ministar vanjskih poslova SergejLavrov izrazio nadu da će istraga o MH17 biti objektivna i poštivati načelo pretpostavke nevinosti.

Neka izvješća govore da su zrakoplov srušili proruski separatisti raketnim sustavom BUK što su ga dobili iz Rusije.

Predstavljajući izvješće, povjerenica je navela da je u sukobima u Ukrajini od sredine travnja do danas poginulo najmanje 1129 ljudi, dok je 3442 ranjeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pillay je također istaknula da ukrajinska vlada nije u dovoljnoj mjeri poduzela mjere predostrožnosti kako bi spriječila pogibiju civila.

Upozorila je i da su pripadnici proruskih snaga na istoku Ukrajine namjerno gađali zgrade javne uprave, pljačkali banke, napadali rudnike ugljena i dizali u zrak željezničke pruge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvješće posebice upozorava da se na području pod kontrolom pobunjenika provodi "brutalna vladavina terora", uključujući otmice, mučenja i ubojstva civila jer se vladavina zakona potpuno urušila.

Crveni križ je, podsjećaju agencije, prošli tjedan službeno objavio da je Ukrajina sada u građanskom ratu, što je odrednica prema kojoj su strane u sukobu odgovorne za ratne zločine i zbog čega su podložne sudskom progonu.

U izvješću UN-a također stoji da je iz područja sukoba na istoku i drugih područja Ukrajine pobjeglo oko 100.000 ljudi.

Istražitelji ponovno nisu uspjeli stići na mjesto nesreće

Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) u ponedjeljak je priopćila da su međunarodni stručnjaci, koji su ujutro iz Donjecka krenuli na mjesto pada malezijskog zrakoplova MH17, spriječeni u svom naumu zbog sigurnosnih razloga te nisu stigli na mjesto nesreće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi se o međunarodnom timu nizozemskih i australskih stručnjaka koji su i u nedjelju zbog istih razloga bili spriječeni stići na mjesto nesreće, 60 kilometara istočno od Donjecka.

Kako je priopćilo nizozemsko ministarstvo pravosuđa, u blizini cestovnog pravca kojim su se kretali međunarodni medicinsko-pravni i policijski stručnjaci odjekivale su eksplozije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Došli su do pola puta i morali se vratiti u Donjeck", kazala je glasnogovornica Sentina van der Meer.

Ukrajinske snage su objavile da su nakon borbi s proruskim separatistima ušle u nekoliko sela u blizini mjesta pada zrakoplova.

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo