Tamo se puno uči. Ispiti su teški i na njih se dolazi posebno odjeven, u haljinama. Svaki student ima svog tutora, s kojim svaki tjedan uči i vodi diskusije. Na raspolaganju im je stotinu knjižnica. Tamo idu najpametniji ljudi iz cijelog svijeta, tamo možete upoznati akademike svjetske klase. Sve neodoljivo podsjeća na Harrya Pottera, a jednom kad završite - poslodavci vam se doslovno ulizuju. Pogodili ste. To nije Sveučilište u Zagrebu, nego Oxford, koji je ponovno proglašen najboljim sveučilištem na svijetu. Zagreb je na najlošijem mjestu ikad, između 1200 i 1500. RTL Direkt je pronašao jednog studenta i jednog profesora s Oxforda - da Zagrebu daju savjete.
“Najveća razlika, odnosno prva stvar koja mi pada na pamet koja je razlika između školstva ovdje i vani - kad uspoređujem svoj studij glume i ekonomski u Zagrebu gdje sam studirao, mogu reći da je gluma u Oxfordu bila jako specifična, 100% praktična”, rekao je glumac i bivši student Sveučilišta u Oxfordu, Marko Cindrić.
“Sve predmete koje sam imao bili su specijalizirano vezani za moj zanat. Ništa tamo nisam radio, a da nisam mogao iskoristiti. Svaki predmet mi je omogućio da odradim svoj posao na jednoj vrhunskoj razini iz dana u dan”, dodaje.
“Najveći problem kod Zagrebačkog sveučilišta je stručno napredovanje mladih i profesora u svojim karijerama. Oni koji ne ulažu, oni stagniraju, a oni koji rade suprotno tome, oni padaju na listama sveučilišta”, rekao je znanstvenik i gostujući predavač na Sveučilištu u Oxfordu, Ivan Đikić.
“Nažalost sami možete zaključiti što se dogodilo u Zagrebu. Sve je podložno pogubnom utjecaju politike i veza. I ako to ide od vrha, rektora, dekana, onda je to začarani krug”, dodao je Đikić.