Oprostite, je l' neće dugo ova emisija? Nešto mi se prispavalo. Malo pre se probudih, a spavao sam samo 15 godina.
Bivši predsjednik Srbije Boris Tadić, ali ovo nisu njegove riječi već deep fake tehnologija. Video nastao kao najava nove TV emisije Željka Mitrovića uznemirio je Srbiju.
Uz pomoć umjetne inteligencije, gledatelji će moći vidjeti aktualne i bivše političare kako u studiju govore stvari koje nikad nisu rekli. Oporba najavljuje tužbe, struka zgrožena.
"Ovo je jako blizu vrlo ozbiljnom lažiranju stvarnosti nakon čega će biti jako teško razlučiti što se doista događa, što ne. I sad je teško razlučiti, a s ovakvim tehničkim mogućnostima će biti daleko daleko teže, mogućnosti zloupotrebe su ogromne", kaže novinar i komentator Jasmin Klarić.
Vučiću blizak Mitrović na taj se način obračunava s oporbom, ali problem je širi od jedne srpske TV emisije. Tehnologija za napraviti fake video bivšeg američkog predsjednika sve je jeftinija i dostupnija. Softver je besplatan, potrebno je tek nekoliko sati truda i osnovno informatičko znanje.
"Danas je tehnologija napredovala da je svima dostupno upravo da to naprave. S nekom malo boljom grafičkom karticom i osobnim računalom, može bilo koji izgenerirati, ako ima dovoljno slika od osobe, može izgenerirati video", govori tehnički direktor IT tvrtke Vlatko Košturjak.
Razvoj umjetne inteligencije otvara brojne etičke dileme. I Hrvatska i Europska unija tek rade na zakonskom okviru, osjetljivim pitanjem bavi se cijeli svijet.
"Zlouporaba može uzrokovati širenje dezinformacija i narušiti pravo na osobnu privatnost", kaže zamjenik ravnatelja Centra za istraživanje prava komunikacija, Peking Zhu Wei.
U zemlji u kojoj vodeći političari često zvuče kao deep fake, većinu neće zabrinuti utjecaj mogućih lažnih vijesti na izbore, ali uoči superizborne 2024. i to će biti važno pitanje.
"Ja bi se čudio da sada u ovih narednih gotovo dvije godine u kojima ćemo izvrtjeti sve moguće izbore u Hrvatskoj od lokalnih do europskih da ne bude i deep fakea. Doista bi se čudio da s neke nepoznate adrese jednom po društvenim mrežama se pojavi, ne znam, izjava Plenkovića na ekavici ili ne znam kakva ludorija može pati na pamet za Peđu Grbina", govori Klarić.
Napretkom tehnologije granica između virtualnog i stvarnog sve je tanja. Jedini način za provjeru autentičnosti oslanjanje je na vlastiti razum, upozorava struka.
"Ne bi se ograničio na nekakav set pravila nego bi više pozvao na dodatnu provjeru. Na pregledavanje iz više različitih izvora, na zaista kritično razmišljanje kada konzumiramo bilo kakav sadržaj i na kraju da se poslužimo zdravim razumom i nekom unutrašnjom intuicijom i da kažemo ok, ovo mi djeluje dobro, ovo mi djeluje sumnjivo", kaže savjetnik za informacijsku sigurnost Svan Hlača.
U idealnom svijetu deep fake tehnologija koristila bi se isključivo za zabavu, umjetnost ili znanost, no ovo nije idealan svijet. Svaki bombastični video koji dobijemo nova je moguća zamka. Oprez i zdravi razum najbolja su obrana.
POGLEDAJTE VIDEO: Kako su povezani Trumpov novinar, Karleuša i umjetna inteligencija? Odgovor je jednostavan, odmah iza ugla…