Dječak od 14 godina pokrivenog lica ušetao je u policijsku postaju, nožem ubio jednog i teško ranio drugog policajca.
"Počinitelja nisam poznavao, to je mlađa osoba, ali znao sam policajce. Predivni ljudi", kaže Redžep Regić iz Bosanske Krupe.
Jednostavno sam u šoku, ne mogu se nikako pomiriti s tim. U prvi mah bilo je teško shvatiti što je normalnog učenika navelo na sumanut čin.
"Izuzetno mirno, tiho i povučeno dijete za koje se nije ovdje apsolutno znalo. Bio je prosječan učenik, bio je čak predsjednik razreda zbog vladanja", kaže Amin Velić, ravnatelj osnovne škole u Bosanskoj krupi.
No, pogled na društvene mreže predsjednika razreda, otkriva drugu sliku. Na profilu dominiraju militantne islamističke poruke koje mu je navodno prenio stric, vehabija. Slučaj ubrzo postaje teroristički čin pa policija uhićuje osam muškaraca za koje sumnja da su dio terorističke mreže. Uskoro izlaze i poruke koje objašnjavaju suludi motiv dječaka.
"Jedna od posljednjih komunikacija ovog mladića s nekim od svojih vršnjaka je kao motiv za napad na policijsku stanicu u Bosanskoj krupi navela cionizam i protivljenje Europskoj uniji. Dakle mlada osoba koja siguran sam s 15 godina i koja sjedeći u Bosanskoj Krupi ne zna baš puno o EU", objašnjava Vlado Azinović, stručnjak za terorizam, Fakultet političkih znanosti u Sarajevu.
I tako Europa opet strahuje od djece terorista. Austrijski tinejdžer (19) ovog je kolovoza planirao masakr na koncertu Taylor Swift u Beču. U Njemačkoj je policija uhitila grupu tinejdžera koji su planirali teroristički napad u blizini Düsseldorfa. Podatak da su čak dvije trećine osumnjičenih za terorizam u Zapadnoj Europi u zadnjih 12 mjeseci bili tinejdžeri, ledi krv u žilama. A što je najstrašnije, radikaliziraju ih ljudi koje nikada u životu nisu ni vidjeli.
"Postoje društvene mreže, otvorene i zatvorene grupe u kojima mladi se indoktriniraju, a da toga nisu ni svjesni. Nažalost mi smo suočeni i nažalost u budućnosti sa sve većim brojem ovakvog nasilja koje neće počiniti samo mlade osobe vjerski ponukane i motivirane nego i osobe sa svih političkih spektara i društvenih poriva koji se događaju danas u svijetu", kaže Gordan Akrap, stručnjak za sigurnost.
A u virtualnom svijetu proroci radikalnih oblika islama igraju na karte koje kod mladih najbolje prolaze.
"Osjećaj nepravde, potraga za identitetom se to u biti nadomještavaju kao mogućnost pripadanja nekoj ekstremnoj skupini koja u biti nudi jednostavna rješenja, nudi jasan osjećaj pravde i nepravde u društvu i nudi osjećaj pripadnosti", kaže Ivan Balabanić s Instituta za migracije.
Da se Unija suočava s rastom radikalnog islamizma svih oblika pokazuju i nova pravila na Schengenskim granicama. Po novome će se svim putnicima koji ne dolaze iz EU, uzimati otisci prstiju i biometrijski podaci, ali ne i onima mlađima od 18.
"Iskustva koja smo imali od migracijskog vala do danas, dok nije usvojen taj novi migracijski pakt pokazuju da je politička korektnost vrlo štetan pojam", dodaje Akrap.
Teroristi su realna opasnost bilo da se radi o djeci od 15 godina ili iskusnim kriminalcima od 50. Slučaj iz Bosanske Krupe opomena je svima da prijetnja nekad ima dječje, a možda i poznato lice.