obzirnost je prioritet /

Španjolska je europska pionirka u menstrualnom dopustu. 'To treba svakoj ženi'

U Španjolskoj žene više ne trebaju biti na još jednom bespotrebnom sastanku, barem dok imaju grčeve. Ne moraju preslagivati police s obilnim krvarenjem ili projektirati zgrade dok jedva gledaju zbog glavobolje. Jer imaju novi zakon odnosno tri do pet dana menstrualnog dopusta na mjesec, na račun države

8.3.2023.
23:23
VOYO logo

A sad jedna ženska tema o kojoj se na televiziji govori rijetko ili nikako. Jedna je europska zemlja nedavno napravila što u Europi nije nitko prije njih. Ženama su dozvolili da kad imaju menstruaciju jednostavno ostanu kod kuće.

Španjolska je tako postala pionirka, a što o tome misle Hrvatice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Španjolskoj žene više ne trebaju biti na još jednom bespotrebnom sastanku, barem dok imaju grčeve. Ne moraju preslagivati police s obilnim krvarenjem ili projektirati zgrade dok jedva gledaju zbog glavobolje. Jer imaju novi zakon odnosno tri do pet dana menstrualnog dopusta na mjesec, na račun države.

Da ne trebaju ići na posao dok menstruiraju, ideja je koja se sviđa i Hrvaticama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja sam nažalost jedna od takvih i u tim danima nisam za ništa nego za ležati doma", rekla nam je jedna od sugovornica.

"Zašto ne? Mučimo se cijeli život, zašto ne bismo imali jedan dan za nas?", izjavila je Nikoleta.

Image
prvi u Europi /

Španjolska uvodi plaćene dopuste ženama zbog bolnih menstruacija

Image
prvi u Europi /

Španjolska uvodi plaćene dopuste ženama zbog bolnih menstruacija

"Možete li se sjetiti što ste sve trebali raditi dok ste imali menstrualne bolove? Sve kao i uvijek, nije bilo nikakvih izlika, sve se moralo, i na posao, čistiti, kuhati", rekla je Marijana iz Zagreba.

Uz Španjolsku, neki oblik menstrualnog dopusta imaju Japan, Indonezija, Južna Koreja, Tajvan, Vijetnam i Zambija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To treba svakoj ženi, svakom društvu. Onaj tko nije svjestan u kojoj mjeri menstrualna bol može biti silno jaka, ne može suditi. Ili ne može suditi drukčije", rekla je Jasenka Grujić, ginekologinja.

Oko 15 posto žena u Hrvatskoj ima dismenoreju, izraženu bol za vrijeme menstruacije. Za to i mogu dobiti bolovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naravno tu je pitanje koliko su žene u Hrvatskoj toga svjesne, a i ako su svjesne da li im njihovo radno mjesto to i na koncu konca stigma koja je prisutna kod nas, dozvoljava da to naprave", rekla je Ivana Kekin, saborska zastupnica.

Tako je jedno istraživanje u Velikoj Britaniji pokazalo da 60 posto žena smatra da ne može razgovarati o menstruaciji s nadređenima, a 74 posto ih je reklo da na poslu skrivaju uloške i tampone.

Drugo istraživanje je pak pokazalo da 32 posto muškaraca smatra da je neprofesionalno razgovarati o menstruaciji na poslu.

Menstrualni dopust je vruća tema na društvenim mrežama. Protuargument je da bi to žene stavilo u nepovoljan položaj prilikom zapošljavanja, te da bi se time potvrdila stoljetna predrasuda da žene nešto ne mogu samo zato što su žene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mislim da bi bilo bolje da se na radnom mjestu prepozna menstruacija i menstrualni bolovi kao legitiman razlog za odlazak na bolovanje. Jedno nedavno istraživanje je pokazalo da bi gotovo pola osoba koje menstruiraju radije šefu rekla da ne dolaze na posao jer imaju proljev, nego menstrualne bolove.

"Trebamo puno više i puno otvorenije govoriti o menstruaciji, svi međusobno, da se toga ne moramo stidjeti, ne moramo skrivati uloške i tampone po džepovima ili paničariti ako imamo mrlju", rekla je Kekin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Postoji stigmatizacija, nevjerojatna, kada se uzme u obzir u kojem stoljeću živimo", rekla je Grujić.

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo