svoj grad ne daju / Skupe dubrovačke zidine ostale bez stanovnika. Direkt s gosparima i gospođama koji nisu otišli

Da, 7.000 eura košta kvadrat stana u Dubrovniku pa su mnogi Dubrovčani radosno prodali svoje stanove. Zbog toga sada gotovo da i nema gospara i gospođa među slavnim zidinama. Ne zanima ih super skupa kava, tržnica je za turiste, trgovina je za turiste, oni u gradu nemaju što

8.3.2023.
8:00
VOYO logo

Tea Batinić, turistički vodič i vlasnica Galerije, rekla je da je njezin odabir živjeti u Dubrovniku te da u tom gradu ne živi zato što mora. Baldo Požović kazao je da ima stan u Dubrovniku i da ga planira prodati.

Smijeha definitivno ne nedostaje kada živiš na pozornici. Jednima Kraljev Grudobran, a drugima njihov rodni grad. Isti onaj gdje su se prvi put poljubili, zaigrali pa i zaplakalali. Gospođa Batinić doslovno je odrasla na Stradunu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tu je moj portun, mi smo vam uličarke. Mi smo vam se svi igrali na ulici", ispričala je.

Image
VRIJEDNI SKELAR /

Emil je 27 godina povezivao jedini riječni otok s kopnom, a sada je vrijeme za mirovinu: 'Teško se rastati'

Image
VRIJEDNI SKELAR /

Emil je 27 godina povezivao jedini riječni otok s kopnom, a sada je vrijeme za mirovinu: 'Teško se rastati'

Dok su dubrovačke zidine u povijesti predstavljale posljednju liniju obrane od neprijatelja, one danas štite ljude koji žive u njima jer definitivno je izazov živjeti u utvrdi iz 16. stoljeća na jugu Hrvatske. Pogotovo jer su i cijene u zidinama, kako se popularno kaže, turističke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jelica Čuličević rekla je: "Najteža je dostava. Teško je našim starima jer grad ima jako puno stepenica."

Svećenik Slavko Grubišić rekao je da kada je došao 1963., bilo je pet tisuća, a sad nije siguran ima li tisuću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ovom se gradu nasljeđuju i prijateljstva. Dan danas, kao i za vrijeme Dubrovačke Republike za južine ne donose se važne odluke.

Batinić je kazala da slabo reagiraju na ekstreme. Prije rata unutar zidina živjelo je oko šest tisuća ljudi. Nekretninski boom mnoge je naveo da prodaju svoje domove i napuste grad pa tako ovdje danas živi tek, kako se procjenjuje, tisuću ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi strahuju da bi za dvadeset godina ovaj grad mogao postati hotel zbog sve većeg broja turista, a i buka postaje neizdrživa.

Batinić je rekla: "Spavamo s čepićima, popodne, snalazimo se. Imamo i duple prozore."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda ih ima sve manje, ali svoj grad ne daju. Uporno opstaju i ostaju unatoč svim problemima jer tko god što rekao, nije li ovo najljepši dnevni boravak na svijetu?

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo