Umro je šef Cose Nostre, nemilosrdni mafijaš, posljednji kum sicilijanske mafije.
Nema medija koji danas nije izvijestio o smrti Mattea Messine Denara. Kada je nakon 30 godina bijega, u siječnju uhićen u privatnoj klinici u Palermu gdje se liječio od raka debelog crijeva, smireno je rekao karabinjerima: "Znate tko sam ja. I u Italiji nema osobe koja to ne zna."
"Danas je dan slavlja. To je dan slavlja za dobre ljude, za obitelji žrtava organiziranog kriminala", rekla je 16. siječnja talijanska premijerka Giorgia Meloni.
Upravo on je bio upleten u krvave mafijaške obračune i bombardiranja 1990- ih. Jedan od najgorih udaraca i atentat koji se upisao u kolektivno sjećanje Talijana je ubojstvo Giovannija Faloconea, suca i tužitelja, borca protiv mafije.
"Ja sam bio u Italiji tih godina na Siciliji i tadašnji tužitelj je rekao: 'Nikada nećemo odustati, mi ćemo ih tražiti dok god ih nađemo'", rekao je novinar Jutarnjeg lista Dušan Miljuš.
U 30 godina, koliko se skrivao, talijanske vlasti uhvatile su desetke muškaraca, misleći da su nasamarili okrutnog mafijaša, ali je Denara uvijek bio korak ispred njih. Uhićen kao Andrea Bonafede, ovaj mafijaš je u jednom od stanova u kojem se skrivao na zidu imao postere Al Pacina iz filma Kum i Heatha Ledgera, Jockera iz Batmana.
"U ovom trenutku u Palermu, nakon 30 godina bijega, jedan od najvažnijih i najopasnijih šefova mafije priveden je pravdi", zaključio je 16. siječnja Matteo Salvini, talijanski ministar infrastrukture i prometa.
No, to ne znači da je mafija u Italiji gotova. Uz Cosu Nostru iz Sicilije, poznate mafijaške organizacije su i Camorra iz Kampanije, 'Ndrangheta iz Kalabrije i Sacra Corona Unita iz Apulije. Talijanske vlasti neprestano pokušavaju stati im na kraj.
"Ja se sjećam, kada je bila Svjetska konferencija u suzbijanju globalnog kriminala, koja je bila u Palermu, pa smo onda naknadno saznali da je mafija sudjelovala u gradnji tamošnje Palače pravde. I nekih značajnih prometnica, infrastrukturnih objekata, ona se uvijek pomoću svojih veza u vrhu države nastojala infiltrirati u legalne poslove", ističe Miljuš.
Kako izgleda borba protiv mafije najbolje pokazuje život Nicole Gratterija koji već 30 godina ne ide nigdje bez policijske pratnje. Od 2021. godine je tužitelj u ogromnom sudskom procesu protiv 320 osumnjičenih mafijaša, odvjetnika, računovođa i političara povezanih s kriminalnim organizacijama. To je ujedno i najveći pravosudni proces od takozvanog Maxi suđenja 1986. u Palermu.
"Ne mislim da mogu pobijediti 'Ndranghetu. Možemo ih oslabiti, ali trebamo nove zakone i moramo promijeniti način razmišljanja", rekao je 19. kolovoza talijanski tužitelj Nicola Gratteri.
Od brutalnih napada 90ih do suptilnijih načina danas, mafija i kriminalne organizacije i dalje su utkane u Italiju.
POGLEDAJTE VIDEO: Sindikalist o ubojstvu Mihaele u Osijeku: 'Nema zataškavanja, nismo mafijaška organizacija'