SEZONA KUCA NA VRATA /

Poskupile hotelske sobe: Noćenje u najskupljoj 1100, a u najjeftinijoj 320 eura

Da obična kuglica sladoleda košta tri ili čak pet eura, prošlog je ljeta bila glavna priča u Hrvatskoj. Kao i to da pizze na Jadranu plaćamo 25, burger ili lignje 20, a sobu s namještajem iz davnih dana Jugoslavije više od 100 eura na noć

Dragana Eterović

Dragana Eterović

Uvijek spremna za iznenadne situacije u Splitu. Radi ovaj posao zato što voli ljude i priče o njima

25.4.2024.
6:19
VOYO logo

Oblačni, tmurni dan i ljeto daleko izgleda. No sezona kuca na vrata, turisti već stižu, a kad su tu prekasno je da se žale na cijene. A i što je domaćima skupo, strancima uglavnom nije.

"Iste su cijene, nije preskupo, ali nije ni jeftino. Misila sam da je jeftinije ovdje, ali nije", poručile su nam turistice iz Njemačke Claudia i Rita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najpopularniji proizvod ljeti je definitivno sladoled, a cijena kuglice se kreće od dva do tri eura. Mi smo ga našli za dva eura i skroz je dobar. U jednoj slastičarnici koju smo posjetili, nemaju namjeru dizati cijene ni u špici sezone.

Image
KOLIKO SVE TO KOŠTA? /

Ne znaš što je skuplje - restoran, torta, ili odjeća? Krenula sezona pričesti i krizmi i ispraznila džepove

Image
KOLIKO SVE TO KOŠTA? /

Ne znaš što je skuplje - restoran, torta, ili odjeća? Krenula sezona pričesti i krizmi i ispraznila džepove

Hotelske sobe nešto skuplje

“Mi uvijek vidimo koja je najrealnija cijena za naše domaće goste. Normalno da želimo da i turisti koji dolaze, da se osjeti kao domaće. Znači svaki gost je kao domaći. Dajemo maksimalno da je realna cijena za sve ljude i da to bude do kraja sezone", objašnjava nam voditelj gelaterije Ljirim Bajrami.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lani se kuglica sladoleda penjala do 3,5 pa i četiri eura u Dubrovniku, a cijene nu vrtoglavo porasle i u restoranima. Ipak ugostitelji se nadaju da ove sezone neće biti skokova, ali važnu napomenu da ne ovisi sve o njima.

“Mislim da je ova godine povoljnija, cijene ne divljaju kao lani. Mislim tu najviše ovisimo o dobavljačima, a ako bude nekog dizanja da neće biti kao lani", ističe voditelj restorana Vedran Cvitković.

Hotelske sobe ipak će biti nešto skuplje. Dvije osobe će spavati u luksuznoj sobi i doručkovati po cijeni većoj za otprilike 15 posto nego lani.

“Cijene su nešto išle gore, manje više se držimo postotka inflacije, sve je nažalost poskupilo. Tako i nama, od nabavke materijala do radne snage. Tako da smo nešto podigli cijene, ne previše", priznaje direktorica hotela u Splitu Davina Ljubičić Đirilić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skakanje cijena kad krene Ultra

Noćenje u najskupljoj sobi u jednom je hotelu 1100, a u najjeftinijoj 320 eura. Privatni smještaj nešto je povoljniji pa jedan studio apartman u centru grada u kolovozu koštat će oko 200 eura. S obzirom na to da na području Splitsko-dalmatinske županije ima oko 26 tisuća raznih apartmana, cijene će sigurno biti raznolike.

“Za sada koliko vidim, iznajmljivači su cijene ostavili slične kao i prošle godine. Međutim,primijetili smo da oni koji su iznimno puno podigli cijenu s obzirom na prošlu godinu, ipak su se opekli. Dakle nisu bili popunjeni s cijenama koje su ponudili gostima tako da su nivelirali sada tako da nude po cijenama koje bi trebale biti", naglašava predsjednica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja Barbara Marković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijene se trenutno drže, no sve podivlja za vrijeme trajanja Ultra festivala. Tada ništa nije isto pa nisu ni cijene. Ako apartman košta 150 eura, tih dana teško će se naći ispod 450. Pa s novim poskupljenjem ili bez njega, ljetovanje na moru će za domaće turiste i dalje biti ili prekratko ili preskupo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo