Arhitekt Otto Barić gostovao je u RTL Direktu i prokomentirao najnovije najave o novom stadionu.
Kaže da je to sve jedna, ne floskula, ali teška riječ. "Reprezentacija treba igrati u cijeloj Hrvatskoj, nacionalni stadion kao takav, mi nismo dovoljno bogati za nacionalni stadion", kaže.
Upitan je li moralno govoriti o stadionu u ovo vrijeme, smatra da itekako društvenih državnih novaca ne bi trebalo potrošiti. "Trebalo bi omogućiti Dinamu da svojim i novcima investitora naprave stadion ili na Maksimiru ili drugdje", kaže.
Ističe i kako je sama gradnja puno puta spominjana i moguće da će se ispuhati.
"Nakon Moskve imali smo sličnu situaciju, jedan od razloga zašto smo Dinamo i ja crtali ideju jer se puno pričalo, a ništa se nije realiziralo. Stvorio se taj trokut Grad Zagreb-Vlada-Dinamo pa i UEFA, FIFA. "Puno babica kilavo dijete", kaže.
On je jedan stadion, kako je i rekao, nacrtao, a drugačiji je od postojećeg.
"Nalazi se 25 metara od ceste, nogometni stadion je tu predviđen, ne bi imao atletsku stazu, za 20 metara je manji. Stadion danas je jako veliki tlocrtno", ističe.
Njegova verzija koštala bi 60 milijuna eura, a za njega bi trebalo dodati i 10 posto za rušenje.
Kada ga je nacrtao, kaže, ideja je bila da se koristi kao pritisak na politiku. "Dinamo je godinama, mi smo ovo objavili prije 2 godine, to je pritisak da politika nešto pokrene. Uz vrhunske rezultate hrvatske reprezentacije to je samo jedan plus, definitivno se treba nešto napraviti, reprezentacija i Dinamo, kao 29. klub Europe, treba im arena u kojoj mogu igrati", navodi.
Po njegovu mišljenju, postojeći stadion treba srušiti, istočna tribina stradala je od potresa, nepopravljiva je, zapad gore je prestrm, jug predaleko, kao i sjever. "To je jedan stadion koji ne može doći u suvislu funkciju", tvrdi.
Na navode da se za novce iz obnove moglo sagraditi dva stadiona, odgovara kako je bilo teško 92.-93. godine reći Tuđmanu ne, on je imao svoju viziju.
S druge strane, ideja Tomaševića da u vrijeme izgradnje, Dinamo igra u Kranjčevićevoj, Barić govori kako nju treba dograditi, jedna tribina na istoku treba, onda može imati 12 tisuća gledatelj. "A osobno mislim da je to bedasto, to je prometno izuzetno nepovoljna, kontrola i pristupa i parking, dovesti u centar grada je neprilagođeno.
"Pretpostavljam da grad ima rješenje, ali vidjet ćemo kako će funkcionirat. Oportunije bi bilo izgraditi u stadion u Sesvetama koji ima građevinsku dozvolu", kaže.
Prokomentirao je na kraju i najavljene projekte u Zagrebu, stadioni, bazen, Paromlin, stanovi Podbrežje?
"Infrastruktura sporta, Paromlin kao gradska knjižnica, investicijski projekti nisu pripremljeni dovoljno dobro, da se na bloku Badel, skupi zagrebački file, graditi socijalne stanove, za mlade obitelji ne vidim tko bi financirao", zaključuje, ali kaže i da je optimističan, ali oprezno.