POLITIKA U NOGOMETU /

Kritika Mbappéu: 'Neugodno je vidjeti da dijeli lekcije ljudima koji krpaju kraj s krajem'

'Nećemo čekati da nam Mbappé očita političku lekciju - brzo su reagirali iz tabora Marine Le Pen, odnosno njezina Nacionalnog okupljanja. Iako ih nije imenovao, očito im je jasno da je mislio na njih'

Petar Panjkota

Petar Panjkota

Reporter Direkta, prati sve od vanjske politike do sporta. Ne libi se imati stav, niti boardati pred kamerom

18.6.2024.
23:32
VOYO logo

Slomljen nos i mnogo krvi - eto što se dogodi kad vrhunski sportaš uzme komentirati politiku. Nije to, naravno, istina; tek splet nesretnih okolnosti, ali činjenica je da je prije slomljenog nosa cijela Francuska komentirala političku poruku kapetana reprezentacije.

"Mislim da smo mi generacija koja može napraviti razliku. Danas vidimo da su ekstremisti na pragu vlasti. Imamo priliku birati budućnost naše zemlje. Zato pozivam mlade da izađu na izbore, da doista budu svjesni važnosti situacije", izjavio je prije prve utakmice na Euru Kylian Mbappé.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nećemo čekati da nam Mbappé očita političku lekciju - brzo su reagirali iz tabora Marine Le Pen, odnosno njezina Nacionalnog okupljanja. Iako ih nije imenovao, očito im je jasno da je mislio na njih.

"Kada ste toliko sretni da imate jako, jako veliku plaću, kada ste multimilijunaš, kada ste toliko sretni da možete putovati privatnim avionom, onda mi je malo neugodno vidjeti te sportaše koji zarađuju mnogo novca kako dijele lekcije ljudima koji zarađuju 1.400-1.500 eura mjesečno, koji više ne mogu spojiti kraj s krajem", poručio je Jordan Bardella, vođa Nacionalnog okupljanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vođa francuskih desničara pritom zaboravlja bitnu stvar - što je Mbappé bio prije nego je postao multimilijunaš. "Francuska je tu iznimka zbog velikog doseljeništva, zbog puno kolonija iz kojih su se punili, i onda su se neki sportaši ipak getoizirali. Mbappé dolazi iz geta - toga u Hrvatskoj, Španjolskoj ili velikoj većini Europe nema", podsjeća novinar Telesporta Mihovil Topić.

Image
FRANCUSKA NA NOGAMA /

Mbappé se oglasio nakon odlaska u bolnicu i izazvao brojne reakcije

Image
FRANCUSKA NA NOGAMA /

Mbappé se oglasio nakon odlaska u bolnicu i izazvao brojne reakcije

Vrhunski sportaši često su progovarali o politici

Pa onda ne čudi da je i izbornik sto posto uz kapetana. "Igrači mogu doći ovamo i slobodni su reći što žele svojim riječima i svojim političkim sklonostima", jasan je bio Didier Deschamps.

Ali da sportaš nema što pričati o drugim stvarima onda izjavi - španjolski golman Unai Simon. "Sjedim pred vama kao nogometaš, moj zadatak je nogomet, profesionalac sam u tom sportu, tako da mislim da je sport jedino o čemu bih ovdje trebao govoriti, a politička pitanja pustiti drugima", ogovorio je Simon na pitanje o Mbappéovu istupu.

Ako i jesu, kod nas su reprezentativci dosad isključivo podržavali vladajuće, u slučaju braće Kovač - HDZ. A Joe Šimunić, sjetit ćete se, stav je izrazio zabranjenim pozdravom. Tu su onda i igrači Dinama koji su svojedobno pozivali na glas za jedne, a onda i za druge, kako bi već gazda Zdravko Mamić odlučio. "Kod nas je najčešće da se uz samu politiku i sport spominju funkcioneri klubova, a i preko navijača se postižu određeni politički poeni. Ono što je napravio Mbappé, u Americi je možda potpuno normalno, to je jedan potpuno drugi vid kulture", kaže Dea Redžić, novinarka Večernjeg lista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da, još od Muhameda Alija i njegova protivljenja ratu u Vijetnamu, američki vrhunski sportaši često su progovarali o društvenim problemima. Posljednjih godina najviše se pamti klečanje na himnu quarterbacka Colina Kaepernicka u znak prosvjeda protiv policijske brutalnosti prema Afroamerikancima, gesta zbog koje je ostao bez kluba, ali dao važan zamah pokretu "Black lives matter" kojeg su slijedili mnogi. "Znam da su ljudi umorni slušati mene kako to govorim, ali mi kao crnci u Americi smo uplašeni. Crni muškarci, crne žene, crna djeca, prestravljeni smo", pričao je u ljeto 2020. i sam LeBron James.

No, da bi tako nešto izgovorio hrvatski vrhunski sportaš, ne bi trebalo ni očekivati. "Postoje, naravno, socijalne razlike, ali u suštini su oni pripadnici većine. Samim time je teže da se dogodi ovo što se događa u Americi ili s Mbappéom - da se pobuni protiv nekog vala koji se događa u mainstreamu", ističe Mihovil Topić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sada je vrijeme profesionalizma, nisu to devedesete kada je Dražen Petrović otišao ispred UN-a i politički se borio da se pokaže svijetu što se ovdje događalo. To su ipak bila neka druga vremena.

Ali, s obzirom u kojem smjeru svijet ide i što nas sve očekuje, ne možemo ništa sa sigurnošću tvrditi", zaključuje Dea Redžić.

Pa ne možemo ni isključiti da možda ne Luka Modrić, ali netko od njegovih nasljednika pozove svoju generaciju, kao i Mbappé, da napravi razliku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo