konkretni koraci /

Kako spriječiti iznenadne smrti sportaša? Stiže novi pravilnik: Na opsežan pregled jednom godišnje morat će svi

S 230 tisuća registriranih sportaša statistički možemo očekivati do 10 slučajeva iznenadne srčane smrti godišnje, objašnjava predsjednik Hrvatskog društva za sportsku medicinu. A s ovakvim pregledima može se spriječiti 8 slučajeva. Još 1 se može spasiti na licu mjesta jer će svi tereni morati imati i mobilne defibrilatore, a i treneri i fizioterapeuti će morati naučiti vještine oživljavanja

11.5.2023.
8:00
VOYO logo

Martin iz Samobora i Bruno iz Viteza u Bosni i Hercegovini. Obojica 15-godišnjaci, obojica nogometaši, obojica su iznenadno umrli za vrijeme utakmice prije mjesec dana. Da nešto treba napraviti da se spriječe iznenadne smrti sportaša svi se slažu. A evo prvi put i konkretnih koraka. Svi koji se u Hrvatskoj bave sportom, trenirali odbojku vaterpolo ili rukomet, morat će prolaziti opsežan medicinski pregled, koji među ostalim uključuje EKG.

Već 22 godine Branimir Cipetić trenira nogomet, a posjednjih desetak je profesionalni sportaš. Cijeli život su mu utakmice, natjecanja, treninzi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svaki dan, pogotovo kada su pripreme ljetne i zimske, e to je onda dva puta na dan. Ovako kroz sezonu je većinom jednom na dan, a zna biti i dva treninga i stvarno zna biti jako teško.", kaže nam Branimir Cipetić, nogometaš NK Lokomotive

Zato i nogometaši Lokomotive idu na zdravstvene preglede 2 puta godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je jako intenzivan sport, igrači tijekom treninga ulaze u nekakve crvene zone. Vrlo su naporni treninzi, utakmice su teške. Konstantno imaju određene napore", kaže Silvijo Čabraja, trener NK Lokomotive.

Image
svjetski problem /

Primorac u Direktu otkrio tajnu hrvatskog rješenja za iznenadnu smrt sportaša. Za to se zanima i UEFA i FIFA

Image
svjetski problem /

Primorac u Direktu otkrio tajnu hrvatskog rješenja za iznenadnu smrt sportaša. Za to se zanima i UEFA i FIFA

Nakon 16 godina od prvog Zakona o sportu stiže pravilnik o zdravstvenim pregledima sportaša. Kako će izgledati EKG pregled pokazao nam je predsjednik Hrvatskog društva za sportsku medicinu.

"Evo recimo ovdje se javlja abnormal EKG, oznaka svjetla, kriterij sumnjiv. I što bi sasvim sigurno trebalo dalje ispitati, ovaj dugi QT interval… koji može dovesti do pojave određenih aritmija.", objašnjava Davor Plavec, predsjednik Hrvatskog društva za sportsku medicinu

Dosad zapravo nisu postojala jasna pravila, sa Zakonom se propisivalo samo utvrđivanje sposobnosti za bavljenje sportom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prije je to bilo na savjesti liječnika, da on slijedi smjernice stručnog društva, a gledajte, problem je bio kada vi nemate zakonski okvir, svatko tu može raditi svašta.", kaže Plavec

A to za profesionalne sportaše može završiti kobno. Najpoznatiji slučaj je danski nogometaš Christian Eriksen koji je preživio srčani udar za vrijeme utakmice, ali nisu svi bili te sreće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na terenu je 2003.preminuo 28- godišnji Kamerunac Marc-Vivien Foé. Godinu kasnije, sličan scenarij 24-godišnjim mađarskim reprezentativcem, Miklósom Fehérem. Igrač Sevilje, Antonio Puerta također je preminuo usred utakmice s 22 godine. 2021. umro je i 23-godišnji Marin Čačić iz nogometnog kluba Nehaj. Iste godine otišao je 24- godišnji nogometaš Dejan Oršuš.

"Čim smo u tom sportu, kada se desi takva neka stvar to te pogodi. Tko se god bavi sportom. Jako su bitni ti liječnički pregledi. Gdje se najviše gleda oko tog srca, da se vidi možemo li krenuti u te još jače stvari", kaže nam Branimir Cipetić.

A ovi pregledi su način prevencije. S 230 tisuća registriranih sportaša - statistički možemo očekivati do 10 slučajeva iznenadne srčane smrti godišnje, objašnjava Davor Plavec, a s ovakvim pregledima može se spriječiti 8 slučajeva. Još 1 se može spasiti na licu mjesta jer će svi tereni morati imati i mobilne defibrilatore, a i treneri i fizioterapeuti će morati naučiti vještine oživljavanja.

"Mi smo upravo taj put kada smo imali seminar organiziran od strane HNS-a, svi su klubovi trebali zadužiti defibrilator, tako da ga mi imamo. Hvala bogu još ga nismo upotrijebili i daj bože da ga nikada ne trebamo upotrijebiti", kaže Igor Bartolović fizioterapeut NK Lokomotive

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravilnik stupa na snagu od 1. srpnja. Vrijedit će za sve profesionalne i registrirane sportaše, ali neće biti isti za sve. Nogometaši će imati opsežnije pretrage, jednom puta godišnje - a primjerice šahisti će kod doktora ići svake 2 godine.

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo