Barbie od sada ima i Downov sindrom. Tri strelice za tri kromosoma na 21 paru. Nova lutka ima kraće tijelo i dulji torzo, lice je okruglije, ima manje uši.
Cilj je da što veći broj djece ima lutku koja je poput njih, poručuje proizvođač, što i pozdravljaju u zagrebačkoj Udruzi za sindrom Down.
"To je primjenjivo u našoj svakodnevici, djeca se igraju s lutkama. Kada dođu u trgovinu kupiti sebi Barbie lutku, imat će uz dese dosasašnjih i ovu jedanaestu, i na taj način zapravo mogu vidjeti da je ona po nečem različita, ali opet jednako se igraju s njom kao i s drugima. Ja mislim da je to pravi primjer inkluzije koji mi učimo djecu", rekla je Ivana Radenović iz udruge Downovog sindorma.
Tako se ova lutka pridružila Barbie u invalidskim kolicima, Barbi bez kose, Barbie s prostetičkom nogom i Kenom s vitiligom, bolesti gubitka pigmentacije.
U ovoj je kampanji je sudjelovala i Ellie Goldstein, britanska manekenka sa sindromom Down.
"Prva Barbika sa sindromom Down i izgleda poput mene, obožavam to. Predivna je, draga, glamurozna. Ona je savršena, baš poput mene. Ja sam savršena poput nje", rekla je britanska manekenka.
"Ona je preslatka. Jako mi se sviđaju njene bademaste oči, to što je niža, a slatka je. Baš kao i ja", rekla je Eleonore Laloux, zastupnica gradskog vijeća francuskog grada Arrasa.
Barbara Millicent Roberts je nastala prije 64 godine i vrlo brzo postala ikona. S jedne strane bila je ono o čemu žene tada nisu mogle ni sanjati: astronautkinja, direktorica i predsjednica.
No sve je to radila dok je imala besprijekornu figuru, dugu plavu kosu, ni kilogram viška: svima je bilo jasno da je Barbie je postavila standarde koji ne postoje u stvarnom svijetu.
Jedno istraživanje pokazalo kako je vjerojatnost da žena ima ovaj oblik tijela 1:100 000. U drugom su utvrdili da zbog njezine tjelesne težine Barbie ne bi mogla menstruirati, a da joj u tijelu ne bi bilo mjesta za jetru.
"Problem je što su nas prosuđivali po onome što je izvana, a ne iznutra. Barbie je bila sve što mi nismo htjele biti, a što su nam govorili da moramo biti", citat je iz filma Gloria Steinem.
Da su se vremena promijenila, a Barbie nije, u Mattelu su shvatili prije desetak godina, kada je prodaja lutaka pala za 30 posto.
Djevojčicama više nije bila inspirativna, usprkos mnogim njezinim karijerama, stoga je došlo vrijeme za novu Barbiku, pa su napravili različite lutke. One visoke, niske, s ravnom kosom, kovrčavom kosom i svih nijansi boje kože. 2020. Barbie je krenula snimati blogo u karanteni, a tada je dobila i stav o rasizmu.
"Ljudi su meni radili te stvari jer sam crna, stvarali su krive pretpostavke o meni. A ne stvaraju te pretpostavke bijelcima, poput mene. To nije pošteno. Jer to znači da bijelci dobivaju prednosti koje nisu zaradili, a crnci su u nepovoljnom položaju kojeg nisu zaslužili", glasi izjava jedne od inspirativnih novih barbika.
I tako danas imamo lutke koje utjelovljuju Florence Nightingale, začetnicu modernog sestrinstva, tenisačicu Billie Jean King i afroameričku sufražetkinju Idu B. Wells.
A uskoro stiže i novi film o Barbie koja mora napustiti Barbieland jer nije dovoljno savršena. U teškim vremenima za plastiku, kada propada i Taperver, čini se da je za Barbie plastično, fantastično!