Osvajao je Svjetski skijaški kup, medalje na Olimpijskim igrama i Svjetskim prvenstvima, najbolji je skijaš u povijesti Hrvatske i jedan od najboljih sportaša uopće. A nakon skijaške karijere, odlučio je snježne padine zamijeniti morem - i biti jednako uspješan. Ne samo da je uspješno preplovio Atlantik, nego je iz godine u godinu sve uspješniji u regatama. Tako je prošlog vikenda drugim mjestom na prestižnoj regati od Palerma do Monte Carla, dugoj 500 nautičkih milja, osigurao titulu prvaka Mediterana u klasi 40. I tu ne namjerava stati… A tko bi to bio nego Ivica Kostelić.
I čestitke na tituli prvaka Mediterana, nakon preplovljenog Atlantika sad i ovo, izgleda da nemaš plan tako skoro stati s jedrenjem? Godine tu nisu problem.
"Ne idem još na ljetne Olimpijske igre. Bio je plan, počeli smo se pripremati, ali je ta disciplina na kraju izbačena - odnosno zamijenjena drugom."
Da objasnimo ljudima, to u čemu se natječeš je offshore jedrenje, dakle jedri se tamo gdje se ne vidi kopno?
"U jedrenju postoje olimpijske discipline - offshore nije jedna od njih. To je odobalno jedrenje, jedrenje izvan dosega GSM-a. Šalim se, teoretski je to jedrenje 50 milja minimalno od obale, ne vidiš obalu. Spada i oceansko jedrenje, u pravilu su to utrke na duge staze po otvorenom moru"
I za razliku od skijanja, ima li ozljeda u jedrenju?
"Ima ozljeda, ali manje. Možemo reći da ih više podnosi materijal. Lome se jarboli ili brodovi, ali tijelo je naravno pod puno manjim stresom i opterećenjem, iako su fizičke ozljede posada su moguće i teške"
Možeš li usporediti skijanje i jedrenje?
"Jako je različito. Skijanje je sport koji je na jako visokoj razini. Offshore još nije na toj razini jer je dostupan relativno manjem broju ljudi jer se radi o dosta skupoj disciplini i još nije doveden do tog nivoa kakvo je skijanje. U svakom slučaju lijepo je pobijediti. U klasi 40 ima sve više profesionalaca pa se lijepo potvrditi u tako probranom društvu"
Sjediš li nekad doma da ne ideš na vrh planine ili preko oceana?
"Ne sjedim baš često, volim se kretati. Nakon desetak dana postanem već malo nemiran."
Supruga ti je s Islanda, ima li neke velike razlike? Što bi htio da djeca imaju islandsko, što hrvatsko?
"Dosta je to različito. Ja sa svoje strane mislim da je hrvatsko uvijek najbolje. Islanđani su puno mirniji, oni se jednostavno strašno raspale kada treba, a mi smo temperamentniji. Dobro je imati miks oboje. Htio bih da se djeca bave profesionalnim sportom, koji će to biti - to će biti njihov izbor, ali ću ih svakako podržati."
Što je sa skijanjem? Skijaš li i dalje?
"Skijam i dalje. Polagano završava jedriličarska sezona, počinje skijaška sezona. Bit ću ponovno u službi savjetnika hrvatskog skijaškog saveza - u ženskoj reprezentaciji. Veselim se tome, iskoristim svaki slobodan trenutak da odem skijati za svoj gušt"