Život u glavnom gradu Hrvatske postaje sve skuplji. Cijena vode raste više od 30 centi po kubiku, što znači 15 posto veće račune.
No to nisu jedini veći računi koji očekuju Zagrepčane.
"Ide sve gore pa mora i voda, šta ćemo, sve ide, a, pa mora i to", govori Ivana Božiković.
"Dosta je dosta jak udarac u džep, ne samo meni nego svima nama", priča Antun Lukačević iz Zagreba.
Ako uzmemo da u prosjeku svaka osoba potroši 5 do 7 kubika mjesečno, a kubik koji je dosada koštao 2 eura i 3 centa poskupljuje za nešto više od 30 centi – računi će prosječnoj, tročlanoj obitelji od sljedećeg mjeseca biti skuplji za barem 6 eura.
"Ne mislim da je tu Tomašević nešto pogriješio, mi kad smo dobivali vodovod mi smo sve sami to financirali i nije mi žao zbog toga", misli Vera Strmečki.
Zato mi znamo nekoga kome ne bi bilo žao ni eura uloženog samo da konačno dobije taj priključak na vodu.
U Drežniku smo bili prošle godine, a posjetili smo ih i sada. Za 4 dana računi postaju skuplji a oni i dalje u srednjem vijeku, bez priključka na vodu.
Prema posljednjim objavljenim podacima tako je kod 8 posto Zagrepčana.
"Ako su vidjeli to a pretpostavljam da su vidjeli, barem su trebali kontaktirati nekoga i reći čujte strpite se malo, budemo došli pa ćemo napraviti. Međutim do dana današnjeg ništa, kako je bilo tako je i sada", govori Stjepan Brezovica.
S obzirom da će Vlada uvesti uredbu o naplati zahvaćene a ne isporučene vode, u gradu koji radi loših cijevi gubi do 50 posto vode, oni moraju obnoviti vodovodnu mrežu.
240 milijuna eura, računaju, izvući će iz EU fondova, ali samo ukoliko grad plati trećinu. Ali to nije jedino poskupljenje koje stiže.
"Najavili ste poskupljenje a od tada nam ne želite reći što će točno poskupiti. Ako nam ne možete reći što točno možete li nam reći barem kad ćemo to znati? U sljedećih mjesec dva kad se dogovorimo s koalicijskim partnerima", rekao je gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević.
Spominju se veći računi Čistoće, štandova na tržicama..
"Pobunit ćemo se i mi, znamo i mi opstruirat, nećemo dolazit", kaže trgovac Selak Hujić.
Iako cijene parkinga osim u javnim garažama nisu rasle 10 godina, dugogodišnji sindikalist poručuje gradu - imamo mi bolje rješenje kako zaradit više novca - zaposliti više kontrolora parkinga.
"Sada ima kontrolora više nego 30 posto manje nego što ih je bilo prije 10 godina kad je bilo puno manje parkirnih mjesta u naplati i vama jedan kontrolor jednostavno ne stigne u radnom vremenu obići sve koliko bi trebao", rekao je Kleinberger.
A ako poskupi parking i više se ljudi okrene javnom prijevozu, njih bi moglo dočekati još jedno poskupljenje. Ono poznate karte za pola sata, najjeftinije u Hrvatskoj.