U mjesecu karnevala, najtraženija poslastica - krafna.
Vlasnik pekarnice Ylber Samahodaj pokazuje na zadnje tri krafne koje su ostale na pladnju: "Samo tri su još ostale, na sreću, sve su se prodale bez obzira na cijenu od jedan euro što i nije baš primamljivo kupcima, ali izgleda se ljudi ne žale toliko kao što govore".
Prije uvođenja eura, koštale su 5 kuna. Cijena se u međuvremenu "zaokružila". Vlasnik pekarnice dodaje: "Najviše zbog poskupljenja brašna, ulja i struje. To su ta tri navedena faktora, zbog toga sam ja prisiljen staviti cijenu na 1 euro da bih imao neku malu zaradu, inače - ne isplati mi se".
Pa se kupcima možda više isplati zasukati rukave - kod kuće.
Zagrepčanin Zoran Čapalija nam govori: "To bih dao ženi da napravi doma po receptu onog ministra što je rekao da kruh pečemo sami. Tako će i biti najvjerojatnije. Mislim da je 1 euro preskupo za krafnu. Ovcu bez gospodara i zimi strižu".
Dok kupac u jednoj zagrebačkoj pekarnici - Filip Šeatović dodaje: "Obožavam raditi krafne doma, obožavam kuhat, tako da mi to ništa nije problem. Bolje doma nego u bilo kojoj pekari. Ne bi trebale takve cijene biti. Pretjeruju u svakom mogućem pogledu".
U pekarnicama u prosjeku stoje oko 1 euro. Ali, može i jeftinije.
U jednom od najvećih trgovačkih lanaca, ponuda šest krafni za gotovo 3 eura. Niti pola eura eura po komadu.
No, akcije ne oduševljavaju građane. Generalni dojam - cijene pekarskih proizvoda, pa tako i krafni - skočile su u nebo.
Paola Nikolina iz Zagreba komentira: "Katastrofa je skočila cijena! Sad sam ih uzela, ne znam hoću li ih opet uzet. Eventualno ako budu negdje na akciji".
Luana Dizdarević nam kaže: "Nakon dva tjedna što dobiješ plaću i potrošiš na svu tu hranu, tebi za ostala dva tjedna u mjesecu ne ostane ništa. Tako da - too much".
Treći kupac na kojeg smo naletjeli dodaje: "Bojkotiram non stop. Kupujem ono što je nužno za život, ono što je važno - pa vidi se na meni da dobro izgledam. Ne kupujem gluposti".
Dok ih jedni bojkotiraju, drugi stoje u redovima.
Danas se u jednoj slastičarnici u centru Zagreba najviše traži krafna s pistacijom.
Vesna Lavrić i Diana Barbarić uživaju u ambijentu. "Pogledajte ovdje koliko punjenja ima, tijesto dobro. Stvarno nezamjenjive! Za prste polizat, evo sva sam masna ha, ha", kaže nam Vesna.
Dubai krafna - 3 eura, kako nam objašnjavaju, zbog paste od pistacije koju izrađuju u slastičarnici.
Čokoladna također 3 eura, ostali okusi 2,90 i 2,80 - a najjeftinija je s domaćim džemom od marelice - 2,20 eura.
Konobarica u slastičarnici Marta Iličić ističe da se dosad nitko nije žalio na cijene: "Dapače tu znaju vikendom biti i veliki redovi za krafne. Uzima se od svake po više komada i svaki dan nam brzo odlaze. Plaća se i ambijent, prostor ovdje, usluga, mi konobari, to što se ovdje rade krafne u prirodnom ulju, eko limun, sva punjenja se rade kod nas u slastičarni i punjenja su obilna".
Iako se uz kavicu i krafne komentira i aktualni bojkot pa gošća Diana Barbarić kaže: "Podržavam apsolutno srednjoškolce koji su se pobunili jer im je gablec poskupio 100 %. E pa mislim to je stvarno previše".
…neke stvari su neprocjenjive: "Toliko toga si uskraćujemo pa onda ipak ova sitna zadovoljstva koja nisu toliko skupa - pa onda malo druženja uz kavicu kolač, onda se cijena ne pita"!
I tako smo nakon Dubai fritula - ušli u sezonu Dubai krafni.
POGLEDAJTE VIDEO: Simbol fašnika su krafne: Ovako su ih pripremale samoborske bake