dan sigurnijeg interneta /

Već bebe koriste mobitele! Pravobraniteljica Dragičević: 'Medijsku pismenost treba uvesti od vrtića'

'Kad nam djeca krenu u školu jako puno vremena objašnjavamo kako preći cestu i koja su osnovna pravila u prometu. sada je vrijeme da dvostruko više vremena provedemo objašnjavajući koja su pravila u digitalnom svijetu kako bi bili tamo sigurni', kaže Tomislav Ramljak, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu

7.2.2023.
21:00
VOYO logo

Četvero od desetero djece u Hrvatskoj svakodnevno dobiva poruke nepoznatih osoba, Izloženi su neprimjerenom sadržaju i vršnjačkom nasilju.

Upozoreno je to na današnji Dan sigurnijeg interneta. Mobitele u ruke djeca dobivaju sve ranije, a raste i broj sati koje provode online. Što sve djeci na internetu prijeti i koliko roditelji o tome znaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imaju 13 godina i online provode do 2 sata na dan, najviše su na Tik-Toku, Snapchatu, YouTubeu.

Image
SVE JE VIŠE PRIJEVARA /

Policija o internetskoj kupnji: 'Račune ne plaćajte putem aplikacija, već kod isporuke robe'

Image
SVE JE VIŠE PRIJEVARA /

Policija o internetskoj kupnji: 'Račune ne plaćajte putem aplikacija, već kod isporuke robe'

"Sve sudimo po tim lajkovima i kao da nisi uspio u životu ako nemaš više od 100 lajkova i to može biti problem. Super je ako ih imaš, znači da se ljudima sviđaš, ali mislim da s tim ima više problema nego koristi", rekao je Tino Fresl, učenik OŠ Središće u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O lajkovima i pratiteljima se dosta priča, neka djeca drugu znaju vrijeđati jer imaju manji broj lajkova ili pratitelja.

Na to što su djeca spremna napraviti za lajk i da je to često izvor vršnjačkog nasilja, upozoravaju stručnjaci.

Vrijeđanje putem društvenih mreža, izoliranje pojedinaca u grupama na društvenim mrežama. Nedozvoljeno prosljeđivanje fotografija, manifestira se i kao prihvaćanje izazova na Tik Toku koje može imati posljedice i na fizičko i na mentalno zdravlje, kaže Tjaša Juraković Antolić, pedagoginja OŠ Središće u Zagrebu.

A često se nasilje iz virtualnog svijeta prelijeva u stvarni, na hodnike i školska igrališta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanja pokazuju da 46 % djece između 11 i 13 godina provodi više od 4 sata na internetu. Njih 53 % smatra da je sadržaj kojem su izloženi neprimjeren.

"Potrebno je medijsku pismenost uvesti u obrazovni sustav ja bi rekla već od predškolske dobi. Istraživanja pokazuju da 79 % dvogodišnjaka koristi digitalnu tehnologiju", Helenca Pirnat Dragičević, pravobraniteljica za djecu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važna je edukacija djece, ali i roditelja.

"Kad nam djeca krenu u školu jako puno vremena objašnjavamo kako preći cestu i koja su osnovna pravila u prometu. sada je vrijeme da dvostruko više vremena provedemo objašnjavajući koja su pravila u digitalnom svijetu kako bi bili tamo sigurni", kaže Tomislav Ramljak, voditelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Vršnjačko nasilje djeca vrlo često ne prijavljuju ili tek onda kada je već kasno.

"Roditelji često smatraju da su u svojoj sobi djeca sigurna, ali upravo tu komunikacija putem računala može dovesti do svakodnevnog zlostavljanja. Roditelji bi trebali biti upoznati sa zaštitnim elementima od ograničenja vremena do tipa sadržaja koji se mogu objaviti", rekao je Ivan Pakšić, načelnik Sektora za javni red i sigurnost PU osječko-baranjske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Internet mora postati sigurnije mjesto za djecu i zato je potrebna veća odgovornost i oprez svih odraslih.

savrseni
USKORO
VOYO logo