Splitski gradonačelnik Ivica Puljak pozvao je Državni inspektorat da mu hitno Ukine kaznu od 100 tisuća kuna zbog radova u Vili Dalmacija.
Tvrdi - to je pokušaj pritiska i eliminacije iz političkog života koji neće uspjeti. Pojasnio je da je u veljači ove godine inspekcija bila na terenu i da je u zapisniku navedeno da se radovi ne izvode. A dan kasnije službenici gradske uprave bili su u građevinskoj inspekciji i tada je, kaže - konstatirano da su radovi povratka u prvobitno stanje završeni još lani u ožujku. Pa mu je nejasno dobivanje kazne kako bi se spriječio nastavak radova. Ponovio je i da su projekt i odluka o financiranju doneseni za vrijeme bivše HDZ-ove vlasti.
Oglasio se i Državni inspektorat koji Puljkove izjave smatra neprimjerenima. Tvrde kako su nepravilnosti utvrđene u njegovu mandatu, početkom prošle godine kada su donijeli i rješenje o uklanjanju. Kaznu su, tvrde, napisali nakon što su prošlog mjeseca zabilježili ponovne radove nakon zatvaranja gradilišta bez za to propisanog akta.
"Preuzimanjem dužnosti gradonačelnika Grada Splita, g. I. Puljak, uz prava; nužno treba preuzeti i odgovornost koju ta funkcija zahtjeva, a ne isto svoditi na politiziranje u kojem obmanjuje splitsku i hrvatsku javnost", kažu.
Na meti bagera naći će se i bespravni graditelji u Vodnjanu. U postupku je trenutačno 400 predmeta, a detalje od gradonačelnika Edia Pastrovicchia doznaje Petra Fabijan Kapov.
On kaže kako se u zadnjih šest godina, građani, ali i grad je vidio da se tu intenzivno pili šuma, čisti sve. "U jednom je trenutku došlo je do aprcelacije, a nakon toga prodaja svih tih parcela pa se na njima stavila mobilna kuća s nadstrešnicom. Smatram da gradonačelnik mora imati ingerenciju", govori.
"Sigurno je naše komunalno redarstvo zakazalo, odlučili smo vidjeti gdje griješe. Zašto se tu ništa ne rješava, zašto ne dolazi do građevinske inspekcije? Utvrdili smo određene greške koje su naši komunalni redari radili", dodaje.
Otkriva potom i stanje na terenu:
"Srušenih objekata nema nijednog, dvije su mobilne kućice uklonjene prema riječima komunalnog redara. Krenuli smo prije dva i pol mjeseca, a prošli smo proceduru, napravljeno 150 očevida, prema građevinskoj inspekciji poslano preko 50 prijava, šumarskoj 70, a gdje je naša ingerencija na poljoprivrenom zemljištu i gdje nije građeno poslali 45 rješenja o uklanjanju. Tu je sada da se ljudi očituju, ako je stranac da utvrdi tko će primiti pismo umjesto njega", rekao je.
"Ovim tempom računamo da ako smo u tri mjeseca učinili 700 očevida, oko 3500-4000 pbjekata, iduće godine u ovo doba, uz ostale stvari…", dotiče se i rješenja slučaja pa zaključuje:
"Evidenciju ćemo imati, posao kao grad ćemo raditi, poslati prijave nadležnim tijelima ili direktno vlasnicima", kaže.