Nakon odslužene četiri godine, Smiljana Srnec je na slobodi. Požeški zatvor napustila je oko 9 sati ujutro i pozdravila se s pravosudnim policajcem.
Po nju je stigao suprug.
Na pitanje kako se osjeća na slobodi i tvrdi li i dalje da nije kriva - nije odgovorila.
Izlazak iz kaznionice omogućio joj je požeški sud koji je zbog bolesti prihvatio njezinu molbu za prekid izdržavanja kazne.
Mile Soldo, zamjenik glasnogovornika Županijskog suda u Slavonskom Brodu, izjavio je: "Prilikom donošenja odluke, sudac izvršenja je tražio mišljenje od zatvorske liječnice, ali i zatvorske bolnice iz Zagreba. I jedno i drugo mišljenje je bilo takvo da se to pogoršanje ne može liječiti u okviru zatvorskog sustava."
Pa će se od idućeg tjedna liječiti u KBC-u Zagreb gdje je čeka operacija kralježnice s kojom je imala problema i prije suđenja.
Odluka o prekidu izdržavanja kazne stupila je na snagu danas i vrijedi tri mjeseca koliko su liječnici procijenili da je potrebno za njezino liječenje, nakon toga se mora vratiti ovdje u požeški zatvor.
Određeno je da se mora javljati jednom na tjedan policiji u Čakovcu i Probacijskom uredu u Varaždinu. Uz to, mora boraviti na adresi prebivališta koju je imala prije odlaska u zatvor, pa se Smiljana Srnec vraća u Palovec brže nego što je itko očekivao.
Stjepan Palfi iz Palovca komentirao je njeno puštanje na slobodu: "Nemam riječi za to, ako je to istina (da je ubila svoju sestru op.a). " Na pitanje što bi ju pitao ako je sretne, odgovara: "Kaj bu nju pital. Mogu samo reći bok!"
Slučaj je to koji je šokirao Hrvatsku početkom 2019. kada je u zamrzivaču pronađeno tijelo njezine sestre Jasmine Dominić, čiji je nestanak prijavljen 2005. Smiljana Srnec osuđena je na 15 godina zatvora.
Ivan Novak iz Palovca danas nam govori: "Odrasla je na mom ranču." Pitali smo kako gleda na cijeli slučaj, on odgovara: "Da je to netko drugi napravio, ne ona." Na naše ponovljeno pitanje misli li zaista tako odgovorio je: "Da. Poznavao sam te obje curice, njihov tata mi je bio kolega."
Da je nevina, uvjeren je i njezin odvjetnik pa pravomoćnu presudu pokušavaju odbaciti na Ustavnom sudu.
Krešimir Golubić, odvjetnik Smiljane Srnec, govori: "Neposrednih dokaza nije bilo, mi smatramo da zbog neadekvatne istrage nisu pravilno i potpuno utvrđeni tragovi ni činjenice pa mi ni dan danas ne znamo tko je ubio Jasminu Dominić."
I sam sudac Soldo kaže da nije uobičajeno da netko tko je osuđen na dugotrajnu zatvorsku kaznu zbog ubojstva bude privremeno pušten na slobodu.
Na pitanje, što ako se ona ne javi i ne vrati, Soldo odgovara: "Ona bi se trebala vrati po isteku prekida vratiti idući dan na izdržavanje. Ako se ne javi bit će raspisana tjeralica."
Na dodatno pitanje tko će onda za to odgovarati kaže: "Nitko, zakon je predvidio da se može prekinuti, nema tko što odgovarati."
U hrvatskom pravosuđu sve je moguće pa tako da i osuđeni ubojica nakon odslužene 4 od 15 godina, bude na slobodi, doma i bez policijske pratnje.