zaživjet će u veljači /

U Klaićevu uskoro stiže onkološka putovnica za malene pacijente. Doznajemo što ona znači: 'To je umjetna inteligencija'

Image
Foto: RTL / Screenshot

U najveću dječju bolnicu stiže priznata riječka pedijatrijska onkologinja kao pojačanje. Doznali smo kada sve kreće i kako će izgledati

22.1.2024.
20:15
RTL / Screenshot
VOYO logo

Dobro poznato lice, inače riječka pedijatrijska onkologinja Jelena Roganović, dolazi u najpoznatiju dječju bolnicu u zemlji, a s njom i onkološka putovnica.

"Onkološka putovnica je elektronički dokument koji se daje pacijentima odnosno roditelju maloljetnog djeteta, na završetku liječenja primarnoga tumora", objasnila nam je Roganović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sadrži sve bitne elemente od osnovnih demografskih podataka do detaljnih elemenata o provedenoj terapiji.

Čak 60 posto preživjelih, kasnije ima najmanje jedan kronični zdravstveni problem. Njih 30 posto ozbiljne dugotrajne posljedice. Rizik za teške kronične zdravstvene probleme je osam puta veći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Najčešća su kasna oštećenja srca i plućne komplikacije. Međutim u poremećaje u kasne posljedice spadaju i sekundarni tumori - nove vrste malignih bolesti. Poremećaji rasta i razvoja, poremećaji negativnog zdravlja i negativni psihosocijalni učinci", objašnjava Roganović.

Image
šefica udruge za prava pcijenata /

Jasna Karačić o kaosu na splitskoj čekaonici: 'Njih 50 ne smije čekati 5 sati. Pa to su onkološki bolesnici!'

Image
šefica udruge za prava pcijenata /

Jasna Karačić o kaosu na splitskoj čekaonici: 'Njih 50 ne smije čekati 5 sati. Pa to su onkološki bolesnici!'

Na godinu je u Hrvatsku 150 novih pedijatrijskih onkoloških slučajeva. Petogodišnja stopa preživljenju je iznad 80 posto.

Ravnatelj Klinike za dječje bolesti u Zagrebu Goran Roić pojašnjava da onkološka putovnica neće biti samo softver u smislu registra.

"To je recimo umjetna inteligencija. Dakle ima 168 parametara, u pet kategorija se upisuje za svakog pojedinog pacijenta. I na temelju tih podataka, ta aplikacija i taj softver određuje i sugerira na koji način i zbog kojih zdravstvenih problema treba pratiti tu djecu", tumači Roić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Udruge "Krijesnica" za pomoć djeci i obiteljima suočenim s malignim bolestima poručuju da na projektu rade godinama i da je važan za pacijente.

"Za njih u praksi će to značiti da će oni u jednom elektroničkom formatu imati sve podatke koji su neophodni za njihovo stanje. O samoj bolesti, tijeku liječenja i smjernice. To je jako važno da se prati stanje, da se predviđaju neki mogući problemi i da se na njih što prije reagira", ističe izvršna direktorica Udruge Krijesnica Mirela Stanić-Popović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj je aplikaciju uključiti u sve hrvatske centre u kojima se liječe djeca s malignim bolestima.

"Mi ćemo financirati inicijalno taj softver i onda ćemo je održavati. Ona je na razini Europske unije. Siguran sam da ćemo uspjeti s vlastitim sredstvima i sa sredstvima EU projekata zaokružiti ovaj projekt", naglašava Roić.

Hrvatska će biti sedma zemlja u Europi koja ima onkološku putovnicu. Sve bi trebalo zaživjeti sredinom veljače kada je i Međunarodni dan djece oboljele od malignih bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo