Ne prestaju reakcije na vijest da Gradska plinara Zagreb više neće plinom opskrbljivati Zagrepčane. Na natječaju je pobijedila povoljnija ponuda tvrtke Međimurje plin iz Čakovca.
Zagrebačka kućanstva od jeseni će plinom opskrbljivati tvrtka iz Međimurja. Loša vijest za Gradsku plinaru Zagreb, dobra za Zagrepčane jer bi prema najavi direktora cijena plina trebala ići dolje.
"Sigurni smo da sa svojim znanjem i iskustvom, koje smo stekli u tržišnoj utakmici tokom prošlih dvanaestak godina, dajemo sigurnost da ovaj veliki poduhvat poslovni koji je ispred nas će biti na dobrobit građana grada Zagreba", rekao je Nenad Hranilović, direktor Međimurje plina.
Cijena koju je gradska plinara ponudila na natječaju bila je previsoka i to je odgovornost nesposobne uprave i vlasti – upozoravaju sindikati. Kažu da je lošom odlukom tvrtka izgubila 10 milijuna eura u tri godine.
"Zbog toga jer su nekompetentni ljudi odlučivali s kojom će cijenom ići i kockali su se hazarderski I nisu išli s normalnom, nekom logičnom cijenom", rekao je Vlatko Kottnig, predsjednik Sindikata distribucije plina i plinske tehnike Hrvatske.
Prozvani gradonačelnik odbacuje odgovornost. Kaže da su ponudili najnižu cijenu za plin kojom mogu biti na pozitivnoj nuli. Najavljuje žalbu i zanima ga kakav je to natječaj koji omogućuje da javna tvrtka iz Međimurja dobije natječaj u glavnom gradu i na taj način izgubi distribuciju u svom gradu.
"Prije svega vidim odgovornost HERA-e koja dozvoljava da na natječaju 10 puta poveća broj korisnika netko tko ne mora pokazati obvezujuću ponudu za kupovinu plina i netko tko ne mora pokazati obvezujuću ponudu banke poslovne da ga financijski prati", rekao je gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Pita se jesu li u pozadini neki drugi, političko-ekonomski interesi s obzirom da je direktor Međimurje plina član HNS-a. Iz te stranke, oštar odgovor gradonačelniku.
"Mislim da bi se trebao više baviti gradom, uređenjem grada i gradskim tvrtkama. To je gradska tvrtka koja je očito bila nesposobna odraditi natječaj kako treba", rekao je Predrag Štromar.
"Što se tiče Međimurje plina, većinski vlasnik je Čakovec ili Međimurska županija. Nitko od njih nije u HDZ-u", poručio je premijer Andrej Plenković.
Predsjednik stručne udruge za plin kaže da se Zagrebu dogodilo ono što je prije 3 godine napravio drugim gradovima kada im je ušao u teren.
"Ono što bi rekao, mi smo se opredijelili za tržišnu ekonomiju, natječaj je raspisan i odabran je najpovoljniji ponuditelj", rekao je Dalibor Pudić, predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin.
Sudbina Gradske plinare Zagreb Opskrba je nakon gubitka 290 tisuća kućanstava neizvjesna, ali je zato izvjesno da Zagrepčane do jeseni čeka dosta papirologije. Potrebno je potpisati nove ugovore, a stići će i novi računi - iz Međimurja.