Od 1992., kada je na Markovu trgu prisegnuo prvi hrvatskih predsjednik Franjo Tuđman do prvog mandata Zorana Milanovića prije pet godina, svih šest inauguracija ,na kojima su prisegnula ukupno četiri predsjednika, održano je upravo na Trgu svetog Marka.
Ovo jest odmak od tradicije koju Markov trg nosi i ima; simbol je hrvatskih povijesnih događaja, još od srednjeg vijeka tamo je ustoličavan hrvatski ban. No predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović i prije pet godina je pozdravio Milanovićevu odluku, podsjetio da o lokaciji ne govore ništa ni Ustav ni zakon. Upravo on će Milanovića i ovaj drugi put pozvati da položi prisegu.
Najglasnije kritike na račun izabranog predsjednika zbog preseljenja inauguracije čuli smo prije pet godina od bivšeg predsjednika koji je na tu poziciju došao također iz SDP-a, Ive Josipovića.
Inače, za inauguraciju propisan je jedino tekst prisege i da se ona polaže pred predsjednikom Ustavnog suda. Sve ostalo osobni je odabir svakog predsjednika.
Od izbora pjesama do dolaska na inauguraciju, svatko od bivših predsjednika je unio nešto svoje.
Inauguracije bivših predsjednika
Franjo Tuđman je sa suprugom Ankicom automobilom stigao na Markov trg praćen fanfarama uz počasnu bojnu. Kod Stjepana Mesića nije bilo ni fanfara, ni crvenih mundira, odbio je nositi Tuđmanu omiljenu predsjedničku lentu.
Josipovićeva inauguracija počela je u podne i jedini je uz kojega je bila cijela obitelj, supruga Tatjana i kći Lana s kojima se prošetao Gornjim gradom.
Prva hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović pješice je krenula već iz Ilice iz frizerskog salona. Na putu je novčanicu stavila u košaru namaskiranih dječaka.
Uz pozdravljanje građana, do Gornjeg grada se uputila uspinjačom. Suprug Jakov je kupio karte, a predsjednica ih poništila. Tek poslije se doznalo da je uspinjača imala kvar na kočnici i da se trebala još testirati.
Grabar Kitarović je vratila u ceremoniju fanfare, počasnu bojnu i lentu, ali je nije nosila jer je bilo hladno. Prema protokolu, lenta se ne stavlja na kaput.
Uvela je i novi trenutak, ljubljene hrvatske zastave.
Snažne poruke u predsjedničkim govorima pratila je i glazba. Josipović, kao glazbenik, okrenuo se klasici. Grabar Kitarović posebno je poželjela pjesmu "Ljubim te do bola" Radojke Šverko.