'NESLANA ŠALA' /

Stručnjak za kibernetičku sigurnost o lažnim dojavama u školama: 'Ovo je vrlo opasna radnja'

Napomenuo je da danas bilo tko, čak i nikakvog tehničkog znanja može napraviti napad, a maloljetnici su često tehnološki i digitalno pismeniji od starijih

Boris Mišević

Boris Mišević

Više od dva desetljeća na TV ekranima, nema terena na kojem nije bio i ljudi s kojima nije razgovarao

12.2.2025.
21:00
VOYO logo

Policija je otkrila tko je ovaj tjedan poslao lažne dojave u dvije zagrebačke škole. Riječ je o maloljetnoj osobi protiv koje je podignuta kaznena prijava. Podsjetimo, početkom tjedna evakuirani su Srednje obrtnička škola i trinaesta gimnazija u Zagrebu, a otkriveni maloljetnik utvrđeno je s prethodno kreirane adrese pošte. Poslao je dvije prijeteće poruke na arapskom jeziku i to na adresu škola - 9. i 10. veljače.

Inače, prošlog tjedna diljem Hrvatske zabilježeno je više od 90 lažnih dojava o bombama u srednjim školama. Nema novih informacija o tim dojavama, a ovo su očito dva odvojena slučaja. Očito je da je maloljetna osoba htjela nekako utjecati na ogroman broj škola koje su dobile prijetnje dan prije.

"Vrlo je opasna radnja napraviti ovako neslanu šalu na način da bi se možda kao maloljetnik istaknuo u društvu. Vidimo i po izvješću policije da je došlo do kršenja članka 316 Kaznenog zakona - širenja lažnih vijesti i dizanja panike, tako da zaista nije bezazlena situacija", istaknuo je stručnjak za kibernetičku sigurnost Marko Gulan.

Image
PRIJETEĆE PORUKE U ZAGREBU /

Policija otkrila tko je poslao lažne dojave u srednje škole: Osumnjičeni je maloljetnik!

Image
PRIJETEĆE PORUKE U ZAGREBU /

Policija otkrila tko je poslao lažne dojave u srednje škole: Osumnjičeni je maloljetnik!

'Ta osoba ne shvaća koncept privatnosti'

Dodao je Gulan da je današnja situacija vrlo pogodnija za takve pothvate. Uspoređuje da se nekada to radilo na telefonskim govornicama, a danas je prostor digitaliziran i puno otvoreniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Rekao bih da rekao da maloljetna osoba koja je to napravila ne shvaća baš koncept da sigurnost, odnosno privatnost na internetu i u tom internetskom prostoru, ne postoji na način kako oni poimaju, tako da zaista jedna neslana šala koja će posljedice mladom čovjeku nositi dugi niz godina", rekao je Gulan.

Image
Foto: Društvene mreže

Također, napominje i da danas bilo tko čak i nikakvog tehničkog znanja može napraviti napad. "Maloljetnici danas, odnosno djeca u srednjoj školi i osnovnoj školi, digitalno su i tehnološki jako pismeni, čak možda i pismeniji od nas starijih, tako da zaista to nije bilo teško napraviti."

Ipak, svaki napad, tvrdi Gulan, za sobom ostavlja niz metapodataka, od IP adrese, čak i interakcija s ljudima s kojima su razgovarali, tako da su to, ističe, situacije koje se lako otkrivaju. Poruke se brzo plasiraju u prostor komunicirajući na raznim chatovima, tako da nije lak zadatak naći onog nultog člana koji je to plasirao u prostor - zaključuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Pomaže otkriti rak, djeca je koriste u školi! Umjetna inteligencija mijenja svijet

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
JARAK
NE PROPUSTI!
VOYO logo