'mini matura' /

Stižu nacionalni ispiti za sve četvrtaše: 'Praksa u svim europskim zemljama je jedno takvo vrednovanje'

Svi četvrti razredi ove godine pisat će nacionalne ispite. Dio učenika se priprema, a dio ispite shvaća olako. Cilje je provjeriti kakvo je stvarno znanje osnovnoškolaca iz osnovnih predmeta. Doznajemo što ih sve čeka u ovom cjelovitom vrednovanju, kada testovi stižu na klupe i kako će se vrednovati napisano

7.10.2023.
7:30
VOYO logo

Nakon što su protekle dvije godine nacionalne ispite pisali učenici četvrtih razreda u 81 eksperimentalnoj školi, stiže promjena i sada će ih pisati svi četvrtaši.

Jana Kvočić, učenica 5. razreda OŠ Ivana Cankara u Zagrebu, prošle godine bila je među četvrtašima iz 81 škole koji su pisali nacionalne ispite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nisam se puno pripremala. Pisali smo tri ispita, najteži mi je bio možda hrvatski i to zbog premalo vremena za pisanje sastavka", rekla je.

Ove godine to isto čeka sve četvrtaše. Nacionalni ispiti pisat će se u četvrtim razredima u svim osnovnim školama u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ENGLESKI ZNAJU BOLJE NEGO HRVATI /

Nacionalni ispiti donijeli porazne rezultate? Prosječna ocjena je trojka, najgore napisali fiziku

Image
ENGLESKI ZNAJU BOLJE NEGO HRVATI /

Nacionalni ispiti donijeli porazne rezultate? Prosječna ocjena je trojka, najgore napisali fiziku

Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja kaže:
"Javio nam se čitav niz ravnatelja i učitelja, ponekad i roditelja, da se napravi cjelovito vrednovanje učeničkih postignuća u 4. razredu. Praksa u svim europskim zemljama je da se napravi jedno takvo vrednovanje na kraju svakog obrazovnog ciklusa, u našem slučaju u 4. i 8. razredu".

Nacionalni ispiti uvedeni su prije dvije godine, pisali su ih učenici 4. i 8. razreda u odabranim školama. Prošle školske godine su nacionalne ispite prvi put pisali svi osmaši, a sada treću godinu od uvođenja, i svi osmaši i svi četvrtaši.

"Dobili smo jednu ravnomjerniju raspodjelu učeničkih postignuća u odnosu na zaključne ocjene, a u kojoj mjeri je utjecalo na smanjenje broja superodlikaša, vidjeli smo da u određenoj mjeri je", rekao je ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja."

"Nama u školi je to dosta važno da ustvari vidimo kako tko radi, kako koja učiteljica ili učitelj u razrednoj nastavi baš kao i kako koji nastavnik u pojedinom predmetu", kazao nam je Krešimir Supanc ravnatelj OŠ Jure Kaštelana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacionalni ispiti na rasporedu su u ožujku. Prema podacima Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja učenici četvrtih razreda polagat će ispit iz hrvatskog jezika, matematike te prirode i društva. Nakon njih, osmaše čeka 8 ispita - hrvatski, matematika, engleski, biologija, kemija, fizika, povijest i geografija.

Mak Kuhinja, učenik 8. razreda OŠ Ivana Cankara u Zagrebu kaže: „Bilo bi možda pametnije da se Nacionalni ispiti pišu na kraju godine, ne tri mjeseca prije. U osmom razredu se treba koncentrirati na ocjene, pa da pišemo kad to sve prođe, bilo bi lakše."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ni ove godine ispiti se neće ocjenjivati, neće utjecati na zaključnu ocjenu, kao ni na upis u srednju školu. Učenicima će u e-dnevnik biti upisana bilješka, odnosno broj bodova i postotak riješenosti.

"Ne shvaćaju svi učenici to ozbiljno, ali dobar dio učenika ipak shvaća. Svjesni su da time i oni sami provjeravaju svoje znanje i s kakvim znanjem kreću u srednju školu. Smatram da bi se Nacionalni ispiti trebali vrednovati, da uz ocjene budu jedan od kriterija za upis u srednju školu", smatra Eva Arapović, nastavnica matematike i koordinatorica za nacionalne ispite u OŠ Ivana Cankara u Zagrebu.

Slaže se i ravnatelj OŠ Jure Kaštelana u Zagrebu.

"Mislim da bi trebali ići u smjeru da se dio tih rezultata reflektira na ocjenu ili za upis u srednju školu, mislim da bi učenici to onda dosta ozbiljnije shvatili", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacionalni ispiti nisu mala matura, hoće li to postati odlučit će Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo