Većina ozlijeđenih policajaca zadobila je lakše tjelesne ozlijede i nakon bolničke obrade pušteni su na kućnu njegu. Samo jedan policajac zadobio je teške ozljede, operiran je i zadržan na bolničkom liječenju. S reporterkom RTL-a Draganom Eterović večeras je načelnik Policijske uprave Splitsko-dalmatinske Slobodan Marendić.
Jeste li u kontaktu s ozlijeđenim kolegom?
"Nisam u osobnom kontaktu, ali se u kontaktu s bolničkim osobljem i preko kolega. Komuniciramo s kolegom koji vjerujem da će se oporaviti i da će biti dobro i da će nastaviti raditi svoje poslove, kao i kolega koji je zadobio opekline u predjelu vrata. Iako se to karakterizira kao lakša tjelesna ozljeda, ipak radi se o jednoj složenoj kompliciranoj ozljedi koja traži oporavak, ali vjerujem da će se sve skupa malo i kolege oporaviti vratiti svojim poslovima".
Sutra ćete nakon cijele ove gužve pretpostavljam ići u posjete?
"Pa da, dogovaram s ravnateljem bolnice da zajedno obiđemo i kolegu i na neki način pošaljemo poruku podrške".
Vidjeli smo jučerašnje scene, je li se ovo sve skupa moglo spriječiti? Je li policija napravila sve što je trebalo?
"Nije dobro pitanje. Policija je napravila sve što je trebalo, moglo se spriječiti vjerojatno, ali trebali bi svi skupa raditi više na ovom djelu. Dakle, mjere koje je policija poduzela su garantirale siguran početak i odigravanje susreta u momentu kad su te mjere bile. Kada je skupina koja je odlučila napraviti incident prešla u područje sportskog borilišta na travnjak, morali smo intervenirati i provjeriti stanje sigurnosti".
Nakon što su izašli sa stadiona, a sve se nastavilo na splitskim ulicama.
"Je, nije prvi put uobičajeno je. Vjerojatno se radi o jednoj visokoj frustraciji. Međutim, mi smo se odlučili za jedan za jedan pristup kontroliranog kretanja policijskih službenika, zauzimanja taktičkih pozicija i praktički razdvajanja mase. Nakon što smo uspjeli dobiti situaciju da se masa razdvaja polako, negdje za sat i pol vremena smo dobili situaciju smirivanja na terenu i mogli nastaviti dalje planiranje transfera gostujućih navijača prema Zagrebu".
Kažete da se ponavlja, znači da se može opet dogoditi?
"Pa već se dogodilo. Dakle, ako se dogodilo, može se opet dogoditi, dobro bi bilo da svi zajedno radimo na ovoj situaciji. Zajedno definitivno s navijačima".
Uhićeno je 54 navijača. Međutim, nisu svi zadržani. Koliko ih je zadržano i zašto ih sve tereti?
"U ovom trenutku provodi se kriminalističko istraživanje nad šesnaest navijača koji su zadržani i koje sumnjičimo za kazneno djelo izazivanja nereda i prisile prema službenoj osobi. Ostali navijači koji su bili u prostorijama Policijske uprave u protekla praktički sada već i dva dana su bili privedeni. Zaista mi prilikom svake utakmice imamo 30 do 50 osoba koje počine različite prekršaje koji se dovode u vezu s javnim okupljanjem. Tako je bilo i prije ove utakmice i svi oni koji su u tom nekom terminu privedeni, recimo, zbog posjedovanja droga, ili nošenje majica s nepriličnim natpisima, upuštanje u nekakve tuđe sukobe, sve to odrađivali u nekakvom klasičnom policijskom poslu povezano s javnim okupljanjem. Događaj nakon utakmice prerastao je taj jedan uobičajeni kolorit nogometa te prelazi u kazneno djelo izazivanja nereda i prisile prema službenoj osobi. Ima tu još kaznenih djela kao što je uništavanje imovine, vjerojatno će se raditi o napadima na policijske službenike. Imamo i policijskih službenika s teškim tjelesnim ozljedama, jednog sigurno, a i ova opeklina jednog od policajaca bi mogla prijeći u kategorizaciji u tešku tjelesnu ozljedu. Dakle, bit će složeno kriminalističko istraživanje i idućih dana".
Tragate li i za ostalim sudionicima, nemoguće je da je samo 16 navijača sudjelovalo u neredima?
"Naravno, nemoguće je razriješiti ovakav kompleksan događaj unutar 24 sata i zato sada nekako počinje ova neka druga ili treća faza nakon nakon utakmice kada mi pregledavamo sve materijale koji su nam dostupni materijali koje objavljuju mediji, materijali koji su nastali službeno prilikom rada na terenu, materijale koji objavljuju sami navijači na kraju i doći ćemo, vjerujem do većeg broja počinitelja".
Je li bilo prekomjernog korištenja nasilja? Tu i danas se isto spomenulo to pitanje?
"Policija inače koristi samo prisilu, ne nasilje i korišteno je sukladno Zakonu o policijskim poslovima i ovlastima. Mi smo u 24 slučaja zabilježili korištenje i uporabu sredstava prisile u razini razmjernoj opasnosti koja je prijetila".
POGLEDAJTE VIDEO: Splitska bolnica o ozlijeđenima: 'Najgore je prošao jedan interventni policajac'