Iznimno topla godina izazovna je i za proizvođače šljiva. Onima koji su uspjeli sačuvati nasade šljive su dobro rodile. No, zbog visokih temperatura berba je počela znatno ranije pa ako želite šljive – što prije ih nabavite.
Berba je šljiva, a u voćnjaku, unatoč radu po suncu i vrućinama, dobro je raspoloženje.
"Vrlo dobro, šljiva je dobra, malo su vrućine, ali nama ne smeta, zato jer mi volimo raditi. Lijepo su urodile, krupne, velike kao jaja", kaže Evica Opačak iz Osijeka. Šljive su ove godine rodile ranije, pa su rane sorte već obrane. Prirod po hektaru voćnjaka je od 15 do 20 tona, a visoke temperature utječu i na kvalitetu voća.
"Ako traju duži period one izazivaju prisilno dozrijevanje i smanjuju kvalitetu ploda, na ovim kasnim sortama nismo zabilježili takve pojave. Osim što je berba na većini sorti uranila dva do tri tjedna u odnosu na prosječnu godinu." kaže Dominik Vuković, predstojnik Odjela za voćarstvo Poljoprivrednog instituta Osijek.
A, posljednje četiri godine, zbog klimatskih uvjeta, kažu proizvođači, nisu bile dobre za proizvodnju voća. Prilagođavaju se koliko mogu i raduje ih što su ove godine šljive dobro rodile.
"Dobro, ima ih puno, i za pekmez su i za jesti, odlične su, ljudi ih non–stop traže i proda se puno", kaže Franjo Babić, proizvođač šljiva.
"Mogu vam reći da je dosta velika potražnja za šljivama s obzirom na to da su šljive sad za džemove pri kraju, jer ova godina ih je mjesec dana ranije donijela, tako da sad ih traže. Cijena je euro i po, a na veliko euro i dvadeset", kaže Snježana Jakobović, proizvođačica šljiva. Oni koji šljive vole rado ih kupuju.
"Da, apsolutno, to je jedno od najfinijih voća, slatke su, fine, zrele, taman kakve trebaju biti", kaže Dražen iz Osijeka. Netko ih voli takve kakve jesu, a netko prerađene, razloga je mnogo.
"Zašto volim šljive, pa rekao sam, zato što utječe na stolicu, na zdravlje", kaže Josip iz Osijeka. Ako ste i vi poželjeli šljive, nabavite ih što prije jer i berba kasnih sorti u voćnjacima uskoro završava.