Ručno rađene šalice, tanjuri, čajnici, tako Britanci njeguju tradiciju od 1680.-te godine. Kao i njegovi prethodnici, i kralj Charles dobio je posebnu liniju keramičkih proizvoda uoči nadolazeće krunidbe.
Steve Beeston, voditelj proizvodnog pogona u tvornici keramike, otkriva: "Iznimno je velika potražnja za proizvodima s obilježjima krunidbe, vrlo smo uzbuđeni zbog toga. Napravili smo više od 100.000 proizvoda i prvog dana prodaje - interes je bio golem.
Od vjerne replike kamena sudbine, koji se stoljećima koristio pri krunidbi škotskih, a zatim i britanskih vladara, pa sve do piva. Britanci se pripremaju za povijesni dan, 6. svibnja, će i pubovi raditi do jedan iza ponoći u čast kralju. Nazdraviti se može i pivom koje nosi njegovo ime.
Bob Morrison, voditelj marketinga u pivovari, uzbuđen je: "Bilo bi nam jako drago poželjeti dobrodošlicu Kralju i Kraljici, da dođu i popiju piće ovdje s nama. Ako ne mogu doći ovamo, poslat ćemo pivo u dvorac. Ali, svakako su uvijek dobrodošli."
Ne pripremaju se baš svi za krunidbu, prosvjednici su ispred crkve u Yorku dočekali kralja Charlesa i buduću kraljicu Camillu.
Boris Miloš Sanchez iz Londona otkriva nam: "Postoji dio populacije u toj instituciji i vjerujem da će to uvijek biti tako, ali s obzirom na to kakva su bila očekivanja kada je kraljica Elizabeta preminula u odnosu na stanje sada, rekao bih da su te podjele i tenzije manje. Još uvijek postoje, ali manja su nego što smo mislili da će biti."
Kao i sama ceremonija krunidbe, 2000 uzvanika 6. svibnja bit će u Westminsterskoj opatiji i svjedočiti povijesnom trenutku koji Velika Britanija čeka više od 70 godina.
Od američkog predsjednika Joea Bidena, preko poljskog lidera Dude, francuskog predsjednika Macrona, do čelnika europskih institucija, predsjednici i premijeri brojnih zemalja bit će dijelom krunidbe.
Kao i hrvatski predsjednik Zoran Milanović, koji će doći sa suprugom Sanjom.
I sam Charles je inzistirao na tome da ceremonija bude skromna.
Sanchez kaže: "To je vjerojatno zbog stava kralja Charlesa, da ima drugačiji pristup u odnosu s javnošću, on se želi približiti mladoj populaciji koju zanimaju druge stvari, ne toliko tradicija i povijest, nego više skromnost."
A 2. lipnja 1953. bio je prvi povijesni televizijski prijenos koji je samo u Velikoj Britaniji pratilo 27 milijuna ljudi. Bila je to krunidba Charlesove majke, kraljice Elizabete II. bila je posljednja kraljevska krunidba. Sada, 70 godina poslije na istom mjestu, u Westminsterskoj opatiji svijet će pratiti krunidbu kralja.