NASRNULI NA FILIPINCE /

Puno je nejasnoća oko rasističkog napada u Dupcu, a policija o svemu šuti: I nije to prvi ovakav napad

Mislim da su im počeli brojit krvna zrnca kao što su i nekim drugim manjinama Hrvatskoj radili, komentiraju građani najnoviji napad na strane radnike. Stranih je radnika svake godine 40-ak tisuća više. U prvih 11 mjeseci prošle godine izdano više od 160 tisuća dozvola za rad.

5.1.2024.
21:37
VOYO logo

Da se na zagrebačkom okretištu autobusa Dubec u srijedu navečer dogodio napad na strane radnike, policija već dva dana - ni riječi. Zato stotine komentara na društvenim mrežama, u grupama stranih radnika u Hrvatskoj.
Pa tako pišu da dvojicu Filipinaca napala desetorica, da su tražili cigarete koje nisu imali, a onda je uslijedio udarac. Dvojac navodno radi u obližnjoj trgovini.

Ana Fišer, koja živi u Dupcu, nije vidjela napad, ali nam kaže: „Tog jednog dečka znam, često slaže robu i jednom sam ga pitala gdje mogu provjeriti kod. Dečko je okej. U mom susjedstvu je živjelo njih petnaestak, često su pozdravljali, samo su pitali - kako si, kako si,. Nikakvih problema“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građani su uvjereni da je riječ o rasističkom napadu.

„Mislim da su im počeli brojit krvna zrnca kao što su i nekim drugim manjinama Hrvatskoj radili“, kaže nam Branka. Dok Mišo komentira: „Grubo, koje god da si rase i boje kože. Treba poštivati i akceptirati“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'IMAT ĆE I MENTORA' /

Tko će voziti Riječane? Domaće radne snage nema ni za lijek, za volan sjedaju Nepalci i Filipinci. Plaća? 1200 eura neto

Image
'IMAT ĆE I MENTORA' /

Tko će voziti Riječane? Domaće radne snage nema ni za lijek, za volan sjedaju Nepalci i Filipinci. Plaća? 1200 eura neto

I prije su se događali napadi na strane radnike. Ali rijetko ih prijavljuju, kažu u uredu Pučke pravobraniteljice.

„Ponekad jer misle da im se situacija s prijavom neće promijeniti. Ponekad jer ih je strah da će sama prijava otežati njihovu poziciju. Dio se boji da je prijava dug i kompliciran postupak“, kaže Tatjana Vlašić, zamjenica pučke pravobraniteljice te dodaje da je problem i što ne poznaju jezik.

Nema niti politike integracije stranih radnika u društvo.

„Što se tiče integracije, integracije stranih radnika nema. Hrvatska nema javnu politiku koja bi jasno propisala koje su to aktivnosti i mjere koje će Hrvatska provoditi“, kaže Vlašić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

A stranih je radnika svake godine 40-ak tisuća više. Pa je tako u prvih 11 mjeseci prošle godine izdano više od 160 tisuća dozvola za rad.
Jedan od primjera diskriminacije je i pisanje o nepalskoj novoj godini na glavnom zagrebačkom trgu. Postoje politike koje to pokušavaju popraviti, odgovaraju u HDZ-u, koji je danas u fokus stavio sustav azila za ilegalne migrante. Svjesni su pak da legalne radne snage treba.

Karlo Ressler, zastupnik u Europskom parlamentu, navodi: „Ovi neki od elemenata koji spominjete nemaju puno s državnim ili administrativnim postupanjem, nego imaju veze s društvom“. Društvom, možemo samo reći, koje je očito nespremno na promjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo