Više od tri mjeseca prošla su od puštanja u rad centra za prihvat ilegalnih migranata u Dugom Dolu u Karlovačkoj županiji. A sada su, prvi put, u njega zavirile i kamere.
Na prostoru bivše vojarne postavljeno je 109 kontejnera, 65 za smještaj. Kapacitet je 500 osoba na dan. U kampu se obavlja registracija migranata i izražava prednamjera za međunarodnom zaštitom. Nitko ovdje ne boravi više od 24 sata. Od početka rada, kroz migrantski centar prošlo je 1100 osoba. Jutros je ondje bilo 15 osoba, pronađenih u kombijima krijumčara na području Duge Rese i Slunja.
Prošle je godine u Hrvatsku ušlo čak 69 tisuća ilegalnih migranata, a kakvi su trendovi u prva dva mjeseca ove godine, doznala je reporterka Katarina Brečić koja je razgovarala sa Zoranom Ničenom, načelnikom Uprave za granicu.
Bilježimo li porast nezakonitih prelazaka?
"Ove godine bilježimo 11 posto manje nezakonitih prelazaka državne granice što smatramo izuzetno uspješnim podatkom s obzirom na to da je povećan broj ulazaka migranata u Bosnu i Hercegovinu za 36 posto."
Što je razlog tome da je manji broj?
"Razlog tome je promjena situacije na ruti gdje se događaju pojačane mjere na mađarsko-srpskoj granici gdje je ruta u jednom dijelu preusmjerena isključivo na BiH. To vidimo po strukturi migranata. Primjerice, ove godine je porast migranata iz Sirije kojih prošle godine nismo imali u tolikom broju, a oni su prije koristili gotovo isključivo rutu preko Mađarske."
Što je s krijumčarima?
"Hvatamo dva i pol puta više krijumčara. To je rezultat i pojačane njihove aktivnosti i naših pojačanih mjera. Ono što se ne vidi kroz taj broj je broj prevencija. Radimo po dva principa. Hvatamo krijumčare koji su uspjeli u svom naumu, probijaju granične prijelaze, zelenu granicu. Pokušavamo i zasad smo uspješni, možda u pojedinim slučajevima izgledalo kao da je sigurnost bila ugrožena. Međutim, 99 posto tih slučajeva se riješi u tzv. prvoj zoni uz granicu koji je nenaseljen teren, nema prometa ni ugroze za građane."
Prošle godine 69 tisuća ilegalnih migranata je ušlo u Hrvatsku, kakve se brojke očekuju ove godine?
"Ja se nadam oko te brojke, možda nešto manje. To je realnost rute na kojoj se nalazimo. Veliki broj njih, oko 68 tisuća njih je zatražilo međunarodnu zaštitu, ogroman broj njih je otišao. Mi u kompenzacijskim mjerama sprječavamo taj izlazak. Međutim, nemamo pravnu osnovu spriječiti nekoga tko ima slobodu kretanja. Ali, bit toga je da je danas u Hrvatskoj, ako računamo ove koji su samo u statusu tražitelja međunarodne zaštite, sa slobodom kretanja, oko 450 ljudi. Ukupno 636, to su ovi ostali koji čekaju prisilno udaljenje…"