HOĆE LI JOŠ RASTI? /

Posljedica visoke inflacije je i velik broj otoka. Kako to?

Image
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Imamo najvišu stopu inflacije u Eurozoni. U isto vrijeme cijene osnovnih poljoprivrednih proizvoda spustile su se na najnižu razinu u proteklih godinu i pol. Postavlja se pitanje zašto onda cijene na policama i dalje rastu i zašto će još rasti

Marko Šiklić

Marko Šiklić

TV reporter, najčešće se bavi ekonomijom i društveno-socijalnim pričama. Bez kompromisa, donosi najbržu istinu

9.4.2024.
20:01
Hrvoje Jelavic/PIXSELL
VOYO logo

Svjesni su Hrvati inflacije i visokih cijena i bez da im to kažu iz Eurostata i Državnoga zavoda za statistiku.

"Sve je skupo, što da vam kažem?! Ne može se više ovako živjeti", kaže Gizela Šeprek iz Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Koliko god rasle plaće i mirovine – to vam pojede inflacija. Vi dok dobijete mirovinu i plaću već ne možete kupiti ono što ste kupili prije mjesec dana, tako da plaće to uopće ne pokrivaju, to je laž", dodaje Božica Podbojec iz Zagreba.

Hrvatska je u veljači i ožujku zabilježila najvišu stopu godišnje inflacije u eurozoni – 4,9 posto. To je dvostruko više od prosjeka cijele Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SAMO VARKA ILI? /

Taman prije izbora stigla i nova isplata za umirovljenike. Donosimo koliko će vam sada iznositi mirovine

Image
SAMO VARKA ILI? /

Taman prije izbora stigla i nova isplata za umirovljenike. Donosimo koliko će vam sada iznositi mirovine

Dok su se cijene energenta poprilično ispuhale, one prehrambenih proizvoda još uvijek ne posustaju unatoč sve jeftinijim sirovinama čije su cijene na najnižim razinama u posljednjih godinu i pol. Postavlja se pitanje zašto onda cijene na policama i dalje rastu?

Za najveću inflaciju u Europi, ako pitate glavnog ekonomista Hrvatske gospodarske komore – krivi su i otoci.

"Ako nam je gospodarski rast među najbržima u EU, to je znak da je domaća potražnja naglašena te nas onda ne treba iznenaditi da je inflacija viša u Hrvatskoj u odnosu na prosjek EU-a i eurozone. Zbog geografskih realnosti u Hrvatskoj – dakle 50 naseljenih otoka, i oblik zemlje koji jednostavno povećava trošak distribucije i logistike logično je da će poslovanje u Hrvatskoj zbog geografskih realnosti biti malo skuplje", kaže Goran Šaravanja, glavni ekonomist Hrvatske gospodarske komore.

Među onim što će najviše doprinijeti inflatornim kretanjima Šaravanja kaže kako na prvo mjesto ne bi stavio još jednu uspješnu turističku sezonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ipak je rast plaća zbog nedostatka radne snage konstantan pritisak u hrvatskoj ekonomiji. Kretanja na tržištu rada ključan su izvor rasta domaće potražnje u ovom trenutku. Ako gledamo srednjoročno, fondovi EU imat će sve manji utjecaj, posebno nakon sljedeće omotnice", istaknuo je Šaravanja.

Ipak, glavni doprinos inflaciji u Hrvatskoj dolazi iz sektora usluga, kaže guverner.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dolazak sezone bi mogao taj momentum i dalje potencirati, vidjet ćemo što će se događati, prošle godine su kao što znate su značajno isto porasle cijene isto u dijelu usluga. Cijene rastu sve dok se ne sretnu s opadajućim djelovanjem krivulje potražnje, odnosno sve dok ljudi više nisu spremni platiti takve cijene", poručuje guverner Hrvatske narodne banke, Boris Vujčić.

Više pogledajte u nastavku:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo