Dvije godine zatvora prijete ženi zbog mučne snimke maltretiranja vršnjakinje u Splitu.
"Zaista apeliram na mlade koji u trenutku kada se nađu u nekoj situaciji koju možda i ne podržavaju, neka ne snimaju događaj, ako uzimaju mobitel u ruke neka ga uzmu da bi nazvali 192, a ne da bi snimili nešto što će kasnije podijeliti da bi dobili veći broj lajkova", rekla je Anita Matijević, voditeljica Odjela maloljetničke delinkvencije i kriminaliteta na štetu mladež.
U istom gradu je još jedan slučaj potvrdila policija. Maloljetnik je istukao dječaka i snimao. Uz kaznenu prijavu predan je pritvorskom nadzorniku. Jednako je odgovoran i tko snima i dijeli, kaže komunikacijski stručnjak.
"Nekada smo imali čak i snimke čitavih organiziranih tuča koje se dijele na društvenim mrežama, samo je naše pitanje hoćemo li dalje podijeliti ili nećemo. Ovaj put nisam ni otvorio, moram priznati jer znam što me očekuje iza toga", rekao je Gordan Turković, komunikacijski stručnjak.
U Poliklinici za zaštitu djece i mladih bilježe sve više slučajeva vršnjačkog nasilja. Upozoravaju roditelje na što trebaju paziti.
"Zabrinut ćemo se ako dijete naglo promijeni svoje ponašanje, prestane izlaziti, povlači se. Kaže da ga ne zanimaju prijatelji, ako je tajnovito oko neki stvari, izlazi van bez da nam želi reći što je, skriva od nas mobitel i neke informacije", rekla je Swea Jelić Tuščić, klinička psihologinja u Poliklinici za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba.
Informacije su više nego ikad dijelili građani na MUP-ovoj aplikaciji za anonimnu prijavu nasilja RED BUTTON. Nakon slučaja u Splitu pristiglo je gotovo 1100 prijava u samo tri dana. Prošle cijele godine njih 350, a otkako aplikacija postoji više od 5500 prijava.
"Ovisno o sadržaju same prijave, ako imamo dovoljno identifikacijskih podataka ili drugih podataka temeljem kojih možemo utvrditi identitet žrtve, krećemo u kriminalističko istraživanje, dalje u identifikaciju samog počinitelja i procesuiranje počinitelja", rekla je Anita Matijević.
Psihologinja kaže, najveća im je kazna oduzimanje mobitela. "Sve značajne interakcije, sve njihove aktivnosti se događaju online, ako su oni par dana bez mobitela, gube informacije ne znaju tko si je prijatelj tko nije", rekla je jelić Tuščić.
Djeca kopiraju ono što vide. "I bez interneta i bez toga, ne bi djecu trebalo ohrabrivati da maltretiraju druge da o tome pričaju, a kamoli a to snimaju i dijele. Djeca su danas izložena još većim izvorima maltretiranja i sramoćenja nego što smo mi bili ikad ranije", rekao je Turković.
Dijete čije je zlostavljanje snimljeno kroz sve još teže prolazi onoga trenutka kada ono postane viralno.