'IMA PRODORNU MOĆ' /

Nakon zaraze Zapadnog Nila, u Petrinji večeras protiv komaraca kreću topom!

Na području Petrinje zaprašivanje prati RTL-ov reporter Boris Mišević koji je razgovarao s ravnateljem Zavoda za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije Inoslavom Brkićem

22.8.2024.
21:08
VOYO logo

Zbog pojave zaraze virusom Zapadnog Nila koji prenose komarci, Petrinja večeras kreće u akciju. Provode zaprašivanje u prigradskim naseljima Novo Selište, Mala Gorica i Brest, a tretman će provoditi s tla. Gradske vlasti stoga mole građane da se ne zadržavaju na otvorenom u područjima gdje će se obavljati zaprašivanje.

Posebno se to odnosi na osjetljivije osobe kod kojih bi insekticid mogao izazvati iritaciju dišnih puteva. Zaprašivanje užeg središta grada će se provoditi i sutra u večernjim satima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na području Petrinje zaprašivanje prati RTL-ov reporter Boris Mišević koji je razgovarao s ravnateljem Zavoda za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije Inoslavom Brkićem.

Kako radi stroj za zaprašivanje i koji će biti njegov efekt?
Nakon što smo dobili obavijest i reagirali promptno nakon obolijevanja dvije osobe od infekcije virusom Zapadnog Nila, krenuli smo odmah u epidemiološki izvid. Da vidimo gdje je dogodila zaraza kako bi poduzeli što hitnije mjere da se spriječi daljnje obolijevanje stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ZARAŽENI HRVATI /

Epidemiolog za Net.hr: Što je virus Zapadnog Nila, koji su simptomi i kada je opasan?

Image
ZARAŽENI HRVATI /

Epidemiolog za Net.hr: Što je virus Zapadnog Nila, koji su simptomi i kada je opasan?

Oprez u vrijeme akcije zaprašivanja

Komarci prenose bolest Zapadnog Nila?
Tako je. Prijenosa između čovjeka s čovjeka nema, bitan je ubod zaražene komarice. A rezervoar virusa su ptice. Svako proljeće se veselimo kad one dolaze, ali s njima iz Afrike doći će i neki virusi. Tako i ovaj virus koji je prvi put ikad otkriven u krvi žene 1937. godine u Ugandi, u okrugu zapadni Nil, i nažalost došao je ovdje. Zadnja dva slučaja imali smo 2017. godine, relativni mir i ovo je prvi put da imamo jednu oboljelu osobu na području Petrinje i jednu oboljelu u Sisku. Večeras će se činiti adulticidni tretman, za odrasle jedinke (komaraca, op.a.). Suzbija se populacija odraslih oblika.- Uvijek se provodi u sumrak ili svitanje.

Zašto?
Zato što je aktivnost komaraca tada najjača, pod broj jedan. Gledaju se i termodinamike prilike, temperatura tla i zraka su izjednačene, strujanja zraka nema jer kad bi to strujanje bilo preko 4 kilometra na sat, akcija bi se obustavila. Strujanje zraka bi dizalo oblak insekticidnog aerosola u više sfere gdje komaraca nema.

Već znamo da 70-80 posto zaraženih virusom Zapadnog Nila uopće nema simptome. No, trebaju li se građani brinuti onoga što će ispustiti stroj za zaprašivanje? Koliko je to opasno?
Može imati iritativni učinak i zato je upozorenje da se tijekom provođenja postupka sklone u kuće. Postupak će biti proveden u rasponu od dva sata i nakon toga nema nikakve opasnosti. Inače, ovaj tretman pogađa trenutno aktivnu populaciju komaraca. Nema rezidualnog učinka. Inače topli postupak sa zemlje jedan je od najpopularnijih postupaka za suzbijanje krilatica, odnosno zrelih oblika. Tu su sitne čestice insekticidnog aerosola i bitno je da se vozilo sporo kreće, insekticidni oblak ima veliku prodornu moć jer se mora obuhvatiti cijelo područje. Počinjemo od mjesta gdje je zaražena osoba, gdje živi i gdje je zaražena, proširuje se dalje na područje cijelog grada i naselja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo