"Bolno je naći cjenik sakramentalnih usluga u nekim župnim uredima kao u supermarketu“, svoja razmišljanja u Vatikanu je sa sinodalnim ocima podijelio papa Franjo.
"Možda dobrovoljno, koliko tko želi, možda ne bi trebalo imati određenu cijenu za to. Jer mi svi koji vjerujemo, dođemo u crkvu i dobrovoljno damo nešto. Ali tko sam ja da sudim, koliko tko hoće, neka da", mislim Katica iz Zagreba.
Krene li se krivim putem, Crkva postaje samoposluživanje spasenja, a svećenici jednostavno zaposlenici multinacionalne kompanije, smatra Papa, a u svojim razmišljanjima nije usamljen.
"Papa Franjo se oštro obrušio i ja ću reći s pravom. Papa kao dobri otac kritizira sve one unutar crkve koje se ne ponašaju sukladno evanđelju. Ako je tebi kao svećeniku danas u interesu naplatiti tu taksu, e onda si ti na krivom putu, ne možeš se onda svrstati da to činiš iz ljubavi", tvrdi ravnatelj Doma sv. Antuna i voditelj Pučke kuhinje, fra Vladimir Vidović.
Cijene sakramentalnih usluga poskupjele su početkom godine, a jedna zagrebačka župa ih je javno objavila. One vrijede za cijelu nadbiskupiju. Tako, primjerice, vjenčanje i sprovod koštaju 50 eura, krsni, smrtni ili vjenčani list 8, a sveta potvrda 20 eura. Misa umjesto dosadašnjih 50 kuna, od početka godine košta 7 eura.
"Tako da se dodatno ne opterete vjernici", rekao je 20. listopada 2022., generalni tajnik HBK, Krunoslav Novak.
Taj novac odlazi u Nadbiskupiju, ali i njime se plaćaju troškovi Crkve.
"Hoće li primjerice vjernik koji je siromašan, koji ima skromnija primanja, a zaželit će imati svoju nakanu, hoće li tom vjerniku biti uskraćena sveta misa? Nikako i nipošto. Meni je nekako teško uopće pojmiti kao redovniku, kao svećeniku, kada govorim crkva i cjenik, troškovnik, taksovnik. Nekako to spojiti s onom stvarnošću koju komuniciramo u Katoličkoj crkvi", smatra ravnatelj Doma sv. Antuna i voditelj Pučke kuhinje, fra Vladimir Vidović.
Za neke je ta stvarnost drukčija i to kritizira papa Franjo. Njega, zapravo smeta klerikalizam. Smetaju ga prinčevi Crkve, fokusiranost na biskupska promaknuća, rasipnosti, maltretiranje i isključenje.
"Papa govori o tome kako se vjernici osjećaju isključeni. I to je problem. Kako ti možeš u ime evanđelja koje pronosi radikalnu ravnopravnost među ljudima sebe smatrati višim staležem. Od kuda ti to? Temeljem čega? Na što se pozivaš", zaključuje za kraj teologinja Ana Raffai.