skočile cijene i u crkvi /

Papa opet kritizira: 'Crkva je pretvorena u supermarket sakramentalnih usluga'

Papa Franjo obrušio se na rasipne svećenike, ali i na cjenike crkvenih usluga. Kaže da je Crkva pretvorena u supermarket sakramentalnih usluga. Donosimo što je sve poručio svećenicima te što su mu rekli oni iz Hrvatske

27.10.2023.
20:38
VOYO logo

"Bolno je naći cjenik sakramentalnih usluga u nekim župnim uredima kao u supermarketu“, svoja razmišljanja u Vatikanu je sa sinodalnim ocima podijelio papa Franjo.

"Možda dobrovoljno, koliko tko želi, možda ne bi trebalo imati određenu cijenu za to. Jer mi svi koji vjerujemo, dođemo u crkvu i dobrovoljno damo nešto. Ali tko sam ja da sudim, koliko tko hoće, neka da", mislim Katica iz Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krene li se krivim putem, Crkva postaje samoposluživanje spasenja, a svećenici jednostavno zaposlenici multinacionalne kompanije, smatra Papa, a u svojim razmišljanjima nije usamljen.

"Papa Franjo se oštro obrušio i ja ću reći s pravom. Papa kao dobri otac kritizira sve one unutar crkve koje se ne ponašaju sukladno evanđelju. Ako je tebi kao svećeniku danas u interesu naplatiti tu taksu, e onda si ti na krivom putu, ne možeš se onda svrstati da to činiš iz ljubavi", tvrdi ravnatelj Doma sv. Antuna i voditelj Pučke kuhinje, fra Vladimir Vidović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijene sakramentalnih usluga poskupjele su početkom godine, a jedna zagrebačka župa ih je javno objavila. One vrijede za cijelu nadbiskupiju. Tako, primjerice, vjenčanje i sprovod koštaju 50 eura, krsni, smrtni ili vjenčani list 8, a sveta potvrda 20 eura. Misa umjesto dosadašnjih 50 kuna, od početka godine košta 7 eura.

"Tako da se dodatno ne opterete vjernici", rekao je 20. listopada 2022., generalni tajnik HBK, Krunoslav Novak.

Taj novac odlazi u Nadbiskupiju, ali i njime se plaćaju troškovi Crkve.

"Hoće li primjerice vjernik koji je siromašan, koji ima skromnija primanja, a zaželit će imati svoju nakanu, hoće li tom vjerniku biti uskraćena sveta misa? Nikako i nipošto. Meni je nekako teško uopće pojmiti kao redovniku, kao svećeniku, kada govorim crkva i cjenik, troškovnik, taksovnik. Nekako to spojiti s onom stvarnošću koju komuniciramo u Katoličkoj crkvi", smatra ravnatelj Doma sv. Antuna i voditelj Pučke kuhinje, fra Vladimir Vidović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Počinje povijesna sinoda na kojoj prvi put mogu glasati i žene. Hoće li Papa uzdrmati Crkvu?

Image

Počinje povijesna sinoda na kojoj prvi put mogu glasati i žene. Hoće li Papa uzdrmati Crkvu?

Za neke je ta stvarnost drukčija i to kritizira papa Franjo. Njega, zapravo smeta klerikalizam. Smetaju ga prinčevi Crkve, fokusiranost na biskupska promaknuća, rasipnosti, maltretiranje i isključenje.

"Papa govori o tome kako se vjernici osjećaju isključeni. I to je problem. Kako ti možeš u ime evanđelja koje pronosi radikalnu ravnopravnost među ljudima sebe smatrati višim staležem. Od kuda ti to? Temeljem čega? Na što se pozivaš", zaključuje za kraj teologinja Ana Raffai.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo