Na farmu u Đurićima morali su eutanazirati 20 svinja. Danas su stigli veterinari i inspektori.
Naše kamere zabilježile su kako to izgleda. Prije ulaska u staju svi smo morali iti dobro zaštićeni u jednokratnim odijelima.
Direktor Veterinarske stanice Velika Gorica Marko Morić otkriva: "Jučer smo imali oko 270 svinja, a danas imamo oko 70 koje eutanaziramo. Uvjeti u kojima radimo su izrazito teški i stresni jer mi ovaj posao (inače op.a.) radimo kako bismo liječili, a evo u ovakvim slučajevima moramo vršiti eutanaziju.
Što je teško za sve prisutne. Nakon što se svinje eutanaziraju i iznesu iz staje, slijedi dug proces dezinfekcije baš svega. Ona se, tvrde veterinari, ne propušta ni na jednoj farmi.
Direktor Veterinarske stanice Sveti Ivan Zelina Neven Hopek pojašnjava proceduru: "Nakon usmrćivanja, životinje su izvučene da je kontaminacija što manja. Potom dolazi kamion koji se također dezinficira".
Iz dana u dan, slavonske farme sve su praznije. Od kraja lipnja i pojave svinjske kuge eutanazirano je više od 17 tisuća svinja.
Danas smo bili na farmi na kojoj je eutanazirano 37 svinja. One nisu bile zaražene, ali su usmrćene za zahtjev vlasnika kako bi spriječili još goru agoniju ako se zaraza proširi.
Izbora svinjogojci baš i nemaju. Eutanaziju nadzire Državni inspektorat.
Milica Markić Katić je veterinarska inspektorica Veterinarskog ureda Split te komentira situaciju: "Prozivke će uvijek postojati. Mi moramo raditi svoj posao."
Nakon apela u našoj emisiji RTL Danas, uz veterinare se na teren pridružila i Civilna zaštita. Hopek kaže: "I danas smo eutanazirali i izvlačili svinje. Moram priznati da od ovog tjedna imamo pomoć. Ovo mi je treći dan i pomoć Civilne zaštite je tu".
Kamion je brzo stigao po lešine svinja, a nakon što su skupljene, dezinficiran je. Hopek nam je pojasnio što to kapa s kamiona: "To nije krv kao sto se pričalo, nego dezinfekcijsko sredstvo". Kaže, svaki kamion trebao bi biti dezinficiran.
Trebalo je situaciju ozbiljno shvatiti još u lipnju, a na slavonskim farmama sve je tužnija slika.