Odslušali su sva predavanja, položili sve ispite. 467 studenata FER-a u ruke je dobilo svoje diplome.
"Ponosna sam jer sam uložila jako punu truda, puno sam toga naučila i to mi je pomoglo u poslovnom i privatnom smislu", rekla je Iva Kurelja, magistra inženjerka elektrotehnike i informacijske tehnologije.
"Bilo je poprilično zahtjevno ali imam posao, zadovoljan sam i ovo je bilo jedno lijepo iskustvo", rekao je Jakov Rukavina, magistar inženjer računarstva.
Katarini i Šimunu uz diplomu, fakultet je donio i ljubav.
"Vjenčali smo se na zadnjoj godini faksa, bio je 4. mjesec imali smo još diplomski, organizacija je bila teška ali uspjeli smo", rekla je Katarina Krmek, magistra inženjerka elektrotehnika i informacijske tehnologije.
"Osim supruge fakultet mi je dao stvarno znanje koje se zaista može primijeniti i iskoristi", rekao je Šimun Krmek, magistar inženjer informacijske i komunikacijske tehnologije.
Upravo zato žele ih i poslodavci.
"Bitno je shvatiti da trava nije zelenija s druge strane, nego tamo gdje je zalijevamo. Sve više studenata ostaje u Hrvatskoj jer svijet postaje globalno selo i imamo mogućnost raditi od bilo gdje na svijetu i surađivati sa stručnjacima iz Hrvatske i svijeta", rekla je Ivana Fazinić, voditeljica Odjela isporuke projekata u IT tvrtki .
Fakultet elektrotehnike i računarstva svoje studente potiče da odu u inozemstvo, ali isto tako da se u Hrvatsku i vrate i to bi trebao biti interes svih.
"Ono što mi radimo je pružamo im prilike i izvrsne projekte, Fakultet ne može sam, poslovna zajednica i država cijela trebaju se potruditi pružiti im i bolja primanja. Ja sam veliki optimist da ćemo mi zadržati ove mlade ljude u Hrvatskoj i da ćemo vratiti i one koji su otišli", rekao je
Vedran Bilas, dekan Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu.
Studenti FER-a na tržištu su traženi i za vrijeme studija, a mnogi se zapošljavaju i prije nego što fakultet završe.
"Ostajem u Hrvatskoj, trenutačno radimo na dva startup-a. Imam planove za dalje, pa ćemo vidjeti kako će izgledati idućih godinu dana", rekao je Petar Slaviček, magistar inženjer računarstva.
"Kako sam tijekom faksa radio vani odlučio sam se vratiti u Split za sada, pronaći posao nije problem, nakon prve ili druge godine, možeš se zaposliti bilo kada", rekao je Toma Sikora, magistar inženjer informacijske i komunikacijske tehnologije.
"Prije nego sam se zaposlila na fakultetu sam naišla na dobre poslove u industriji s dobrim uvjetima, ali da u inozemstvu su plaće uvijek bolje", rekla je Ema Smolić, magistra inženjerka računarstva.
S diplomom u rukama sad su pred odlukom gdje će svoje znanje najbolje iskoristiti.