'NEVJEROJATNA RIZNICA' / Od noževa i skalpela do pištolja i eksploziva: S čime sve Hrvati dolaze na sudove? 'Pronašao sam i vibrator'

Pregledavaju se stranke, a kada su pojačane mjere, i odvjetnici i zaposlenici. Takva su pravila ne samo na Županijskom sudu u Zagrebu nego na svim sudovima. Privremeno ili trajno, u 2023. su oduzeli 200 pištolja s dozvolom. Oružje je na sud donijela i osoba koja to nikako nije smjela

9.1.2024.
21:00
VOYO logo

Iako je u pravosudne institucije strogo zabranjeno unositi oružje i eksplozivne naprave, lani su pravosudni policajci imali pune ruke svega i svačega. "Najčešće unose noževe, suzavac te manikir setove koji su uobičajeni u ženskim torbicama", priča Jelenko Krešo, predsjednik Sindikata pravosudne policije. Dodaje da stvari po koje nitko nije došao evidentiraju, a strana po izlasku dođe na portu i preuzme stvari koje su im privremeno oduzeli. Najluđa stvar koju je pronašao bila je vibrator, kroz smijeh priča Krešo.

Pregledavaju se stranke, a kada su pojačane mjere, i odvjetnici i zaposlenici. Takva su pravila ne samo na Županijskom sudu u Zagrebu nego na svim sudovima. Privremeno ili trajno, u 2023. su oduzeli 200 pištolja s dozvolom. Oružje je na sud donijela i osoba koja to nikako nije smjela. Pronađena su i 2 eksplozivna sredstva, 7 elektrošokera, gotovo 4 tisuće noževa, 1400 skalpela, više od tisuću rašpica za nokte i čak 400 litara alkohola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovako kada gledate velika je količina, ali kada pogledate koliko je sudova i stranaka mislim da je toga puno više bilo prije deset godina. Sada su ljudi naučili da nije baš lako unijeti nedozvoljene predmete na sud", kaže Krešo.

Image
uhićeni i pritvoreni /

Pištolji, puške, streljivo, droga: Sve ovo je oduzeto osmorki iz Križevaca, 'operirali' i na zagrebačkom području

Image
uhićeni i pritvoreni /

Pištolji, puške, streljivo, droga: Sve ovo je oduzeto osmorki iz Križevaca, 'operirali' i na zagrebačkom području

Nakon suda posjetili smo sef u Ministarstvu pravosuđa. "Kada ovlaštene službene osobe kada ulaze u Ministarstvo, zadržat ćemo pištolj i spremiti ga u sef. Kada se osoba vrati mi ćemo mi im vratiti pištolj", objašnja Marija Beljo, voditeljica osiguranja u Ministarstvu pravosuđa. Dodaje da oduzete predmete uništavaju ako se osoba ne vrati po njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijašnjih godina, bilo je i onih koji su na sud stizali s motornom pilom koju su pokupili na servisu, a lani je čovjek iz Vukovarsko-srijemske županije na sud stigao s pištoljem, iako za njega nije imao dozvolu. U Hrvatskoj je na sudovima zaposleno 230 pravosudnih policajaca, a u Sindikatu kažu da je to nedovoljno. Posla očito imaju mnogo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo