I dalje štrajka 5000 pravosudnih djelatnika. Upisničari, zapisničari, referenti, sudski savjetnici ne odustaju od zahtjeva, traže povećanje plaće u iznosu od 400 eura.
Prošlog tjedna Vlada je donijela odluku o povećanju plaća za 100, 80 i 60 eura za određene platne razrede, ponudila je to sindikatima, no to nisu prihvatili. Glavna zamjerka je da time nisu obuhvaćeni svi, a i iznosi su znatno manji od traženih 400 eura.
U Ministarstvu pravosuđa u ponedjeljak poslijepodne počeo je sastanak resornog ministra Ivana Malenica s predstavnicima sindikata, a uživo u RTL danas javila se Iva Šišković, predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika koja je dala informacije sa sastanka s ministrom.
Na pitanje, je li im išta ponuđeno, odgovara: "Nije nam ponuđeno ništa, na današnjem sastanku ministar je prezentirao projekciju izračuna plaća i rasta plaća kroz pojedine koeficijente ,gledajući pritom samo na pravosuđe kako bi to trebalo izgledati u Uredbi kada se donese Zakon o plaćama i kada se uredbe po platnim razredima i koeficijentima izrade. S obzirom na to da je Zakon o plaćam u javnim službama u e-savjetovanju, a da će tek uslijediti izreda uredbi i platnih razreda, koeficijenata koje najavljuju, i samu reformu plaća, naši službenici i namještenici u sudovima i državnom odvjetništvu ne mogu čekati takve provedbene akte i ostaju pri svojim zahtjevima. Iako smo se nadali da će danas u ministarstvu biti ipak biti ponuđeno kompromisno rješenje kako bi prestao štrajk."
Nastavila je da su jasno iznijeli ministru da traže da ponudi svojevrsni dodatak kako bi se premostilo razdoblje dok kroz uredbe koeficijenti ne porastu. Podsjetila je da su 2020. razgovarali s resornim ministrom zbog nepravde da se plaća povećala samo za dio službenika, da se 2021. nije dogodilo ništa, da je potom uslijedila peticija 4000 službenika i namještenika i to uz potporu sudaca i da je poruka tada bila da "nije vrijeme".
"Kako stoji sada u obrazloženju ministra, nije ni sada vrijeme tražiti nešto ovakvim štrajkom. Moli nas za strpljenje i razumijevanje, ali nakon tri godina ljudi nemaju mogućnosti čekati", rekla je sindikalna čelnica.
Kaže, ne čini joj se da je ministar spreman otići korak dalje i dati 400 eura koje traže.
"Naš zahtjev promatra kao nerealan. Plaće od 500, 550, 600 ili 700 eura nisu danas dostatne za osnovne životne potrebe. Ne mislimo da je ministar sklon dati 400 eura, ali možemo primijetiti želju za rješavanjem ovog pitanja. Ali kao da nam ukazuje da on za to nema mogućnosti. Da postoji volja ali nas moli za strpljenje i čekanje", rekla je Šišković.
Na komentar predsjednika Vlade Andreja Plenkovića da je traženih 400 eura povećanja plaće previše kaže da ona može razumjeti takav stav.
"Ali nismo dobili ni od njega ni ministra koliko je to prihvatljivo. Ako je nešto previše, onda postoji i iznos koji je prihvatljiv iznos. Ako ministar to na svojoj razini ne može riješiti, spremni smo na razgovore s predsjednikom Vlade, osobito ako on vidi rješenje ovog problema. Nažalost, sad trpe svi građani RH, odvjetnici, javni bilježnici, suci...", istaknula je sindikalna čelnica.