Od idućeg mjeseca svoj smještaj u domu za starije plaćat će više. Cijene u Vukovaru rastu za 10 posto.
"10 posto nije malo, ali evo imam djecu pa nekako ćemo, pomoći će i oni“, kaže Mirjana Duvnjak, korisnica Doma za starije i nemoćne osobe Vukovar.
"To je oko 40 eura više, 10 posto. Ja sada plaćam 449 eura“, kaže Jozo Radić, korisnik Doma za starije i nemoćne osobe Vukovar.
U domu za starije u Vukovaru smješteno je 108 osoba, najniža cijena je 416, a najviša 550 eura po korisniku. Iako su cijene rasle i prije 4 mjeseca, ravnateljica kaže drugog načina nema.
"Računi za grijanje, plin, struju su otišli gore, plaće radnicima, dodaci na plaće, svi troškovi doma su povećani. Mi znamo da je to nepopularna mjera, ali nismo imali drugog načina na koji bi tu razliku pokrili. Uskakala nam je i županija s određenim iznosima ali i dalje je to nedovoljno sredstava“, rekla je Željka Rajković, ravnateljica Doma za starije i nemoćne osobe Vukovar.
Ana Zagorec i Slavko Krajačević, korisnici doma za starije, od svoje mirovine još uvijek si uspijevaju pokriti troškove smještaja, ali kažu, mnogo je onih koji to ne mogu.
"Ja moram sve od svoje mirovine jer nemam obitelj, i kakva mi je mirovina tako je. Da nema lijekova, da nema svega drugog bilo bi dobro ali mi imamo puno izdataka, a mirovina ne prati sve to“, kaže Ana Zagorec, korisnica Doma za starije osobe Bjelovar.
"Imali smo u nazad par godina prvo poskupljenje od 10 posto, pa još 10 posto, pa sada 20 posto, pa to je sve skupa 40 posto. Mnogi već čekaju da im obitelj plati tu razliku, a neki su i na socijalnom“, kaže Slavko Krajačević, korisnik Doma za starije osobe Bjelovar.
Cijene se razlikuju ovisno o tome je li riječ o jednokrevetnoj ili dvokrevetnoj sobi, ima li soba balkon i je li uključena dodatna skrb. U domu za starije osobe u Bjelovaru cijene su za 20 posto rasle u travnju prošle godine, nova poskupljenja očekuju se i ove.
"Nama su troškovi namirnica porasli od 7 do 52 posto. Porasli i izdaci za plaće radnika, a najave su da će ih biti još. Kad sve to uzmemo, zbrojimo i oduzmemo, mi nismo financijski stabilni“, kaže Sanela Mlatilik, ravnateljica Doma za starije osobe Bjelovar.
Decentralizirana sredstva koja dobiju nisu dovoljna, pa cijene za korisnike i njihove obitelji rastu. Situacija je takva i u Sisku i u Šibeniku.
"Sadašnje cijene su bile oko 300, do 400, 450 eura maksimalno. Sada idu od 480 pa sve do 880 eura. Država mora odgovarati za starije osobe jer su mirovine vrlo niske i imamo vrlo visok stupanj siromaštva“, kaže Jasna Petrović, predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske
Osim što su skupa, mjesta u domovima za starije nedostaje, pogotovo kada je riječ o teško bolesnima. Na mjesto u domu čeka se godinama.