Panika u Americi nakon što je četvero ljudi umrlo, a 14-ero oslijepilo zbog kapi za oči. Povučene su s tržišta zbog sumnje da je u njima bakterija otporna na lijekove. Baš prije nekoliko dana zbog iste bakterije sličan slučaj i u Zagrebu.
Kristina Baneković je stigla na pregled jer kaže, već mjesec dana osjeća kao da joj je pijesak u očima.
"Nosim trenutno leće i koristim kapi za oči. Znači ja koristim kompjuter često tijekom dana, koristim kapi. I tri do 4 puta ukapavam kapi na dan", kaže.
Kapi je dobila i od liječnice u rukavicama. Zbog kapi za oči, u SAD-u je umrlo četvero ljudi, a 14 oslijepilo. U njima je bila bakterija pseudomonas aeruginosa.
"Izuzetno agresivna i opasna bakterija. Mnogi sojevi su rezistentni na antibiotike i može dovesti do nastanka sepse i povećane smrtnosti. Najfatalniji je gubitak vidne oštrine, gubitak oka i smrtnost koja je došla kod ovih pacijenata", govori Ivana Radman, oftalmologinja u KBC-u Sestre milosrdnice.
Iz Hrvatske agencije za lijekove kažu da kapi koje su sada povučene s američkog tržišta nisu dostupne u Hrvatskoj, ali ni u Europskoj uniji.
Maja Bašić, glasnogovornica HALMED-a kaže: "Do onečišćenja kapi za oči može doći zbog neodgovarajućeg rukovanja, kao što je na primjer diranje rukama. Ili višekratna primjena proizvoda koji je namijenjen za jednokratno korištenje, zbog oštećenja sustava zatvaranja ili u rjeđim slučajevima u samoj proizvodnji".
U Hrvatskoj čak milijun Hrvata koristi kapi za oči. U jednoj ljekarni ih se na dan proda 30-ak.
"Kapi za oči prodajemo svakodnevno što terapijskih što umjetnih suza na dnevnoj bazi. Do sad nikad nije bilo umjetnih suza. Treba paziti da kad se kap za oko primjenjuje da se ne dira samo oko ni trepavica oka kako bi taj vrh ostao sterilan da se na njega ne povuku bakterije", govori Marija Lepan, magistra farmacije.
One povučene iz Amerike su bez konzervansa. Magistra farmacije pojašnjava - u početku su se proizvodile samo s konzervansom.
"Kako je vrijeme odmicalo tako se pokazalo da neki konzervansi mogu izazvati iritaciju oka, tako da se danas prelazi na te kapi bez konzervansa. To se omogućuje tehnologijom sterilizacije same bočice", ističe Lepan.
Prošli tjedan su u KBC-u Sestre milosrdnice imali pacijenticu zaraženu agresivnom bakterijom, koja inače nosi leće.
"Nije pravilno provodila higijenu. Nije prala ruke. Također sama njezina kutijica je bila je prljava u kojoj drži kontaktne leće. Ona je otpuštena i dalje koristi lokalnu terapiju, ali u mogućnosti moguće da bude kandidat za transplantaciju rožnice", ističe oftalmologinja.
Nije se zarazila preko kapi za oči, nego zbog neodržavanja higijene. Samo u ovoj bolnici na godinu je do 10 slučajeva zaraze agresivnom bakterijom.