Kamen po kamen - katedrala. Za njezinu izgradnju koristio se onaj sa zagrebačkog područja, iz Italije i s ovog mjesta - kamenoloma u varaždinskoj Općini Vinica. Zatvoren je prije 20-ak godina, ali građevinskog kamena ima, kaže načelnik.
"I mi kao Općina i županija ćemo ići u izmjenu prostornog plana tako da ćemo moći taj kamen eksploatirati i tako da što se tiče viničkog kamena njega će biti dovoljno", kazao je načelnik Općine Vinica Branimir Štimec.
Tijekom povijesti za izgradnju i obnovu Katedrale koristilo se pet različitih vrsta kamena.
"Mislim da je za katedralu taj kamen korišten za onaj dio temelja, to je kamen temeljac, on je posebno rezan i klesan. S tim da su se iz tog kamena radila i kameni ornamenti", govori Željko Pajtak.
Na katedrali su 84 kubična metra kamena stigla iz Vinice.
"Kao što je bilo prije više od 100 godina ti ljudi su taj kamen dostavljali konjima, taj put je trajao četiri dana. Mi danas kao Općina i ja kao načelnik stojim na raspolaganju da taj kamen dostavio gdje je on potreban", kaže Štimec.
Znanstvenici s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta u Zagrebu koji su već dulje vrijeme angažirani na obnovi katedrali, kažu da razloga za brigu - nema.
"Mi nismo rekli da se katedrala ne može obnoviti niti da nema kamena, ona se i prije obnavljala s kamenom koji nije domaći iz Italije se dovozio treventin jedno vrijeme", govori Zlatko Briševac s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
No kamen se danas s nekadašnjih lokacija ne može izvaditi.
"Zato što nije u prostornim planovima. Kamenolomi općenito nisu na dobrom glasu, imaju negativnu percepciju i kao posljedica toga je da za obnovu fali tog materijala izvornog", kaže Briševac.
U Vinici se ne eksploatira kamen za gradnju, ali da - za industrijsku preradu i proizvodnju.
"Mi vinički kamen proizvodimo za brašno, bogat je kalcit i ide u prehrambenu industriju kao takav", govori Štimec.
Mještani se nadaju da će se i građevinski kamen ponovno slati do zagrebačke katedrale.
"Pa to je neko područje od 3-4 kilometra, koliko je tu kamena i kakav je kamen uh…na nekom području dođete do jednog nevjerojatnog granita…koji je nevjerojatno tvrd", kaže Željko Pajtak.
Ali taj put se sada čini duži nego nekoć. Koji kamen će biti korišten u obnovi još se ne zna, potreba su duga istraživanja i velike analize.
POGLEDAJTE VIDEO: Zagrebačka katedrala tijekom Uskrsa bez misa, rektor katedrale kaže da su misna slavlja prošla uz pridržavanje mjera