Liječnici žele ići na more, ali ministar Beroš kaže ne. Ako su liste čekanja u bolnici dulje od osam mjeseci na ljetni odmor može samo trećina liječnika, medicinskih sestra i tehničara.
"Mi smo već napravili ljetnu shemu, operacijske sale su već pripremljene za ljetnu shemu. Pacijenti će imati svoju skrb, ono osoblje koje može će ići na godišnji, ono koje ne može rasporedit će se na ona radilišta na kojima moraju biti da se pacijentima osiguraju određena zaštita i postupci", kaže Igor Šegović, ravnatelj Županijske bolnice Čakovec.
Ova mjera neće riješiti gorući problem organizacije, nedostatka liječnika i dugih lista čekanja, poručuju u Liječničkoj komori.
"Vi imate bolnice koje imaju po jednog ili dva specijalista na odjelu pa taj se ne može utrostručiti pa da jedna trećina njega ide na godišnji odmor. Na takav način ga ograničavati i još da baš u ljeto ne može ići", kaže Samija Ropar, savjetnica predsjednika Hrvatske liječničke komore.
U Komori spornim smatraju kriterij po kojem je Ministarstvo odlučilo da liste čekanja ne smiju biti dulje od osam mjeseci.
"Osam mjeseci za sve i za operacije katarakti i za preglede trbuha, nekako nam se čini da to nije odrađeno stručno, baš po nekim profesionalnim smjernicama. To ćete morati pitati Ministarstvo zašto baš osam mjeseci", ističe Ropar.
Silvio Bašić državni tajnik u Ministarstvu zdravstva kaže da je primijećeno da se u srpnju i kolovozu neke dijagnostičke pretrage obavljaju puno manje.
"Za neke dijagnostičke pretrage kao što su magnetska rezonanca mozga, ultrazvuka dojke, magnetska rezonanca dojke i čitavog niza pretraga pada izvršenost u sedmom i osmom mjesecu ispod 50 posto, a u nekim slučajevima su te brojke s tisuću na 500, sa šesto na 300, znači čak više od 50 posto", ističe Bašić.
S tim se slaže Koalicija Udruga u zdravstvu.
"Ako netko živi s bolesnim kukom i to što on ne neće umrijeti ne znači da će on imati narušenu kvalitetu života tijekom perioda koliko se operacija odgodi", naglašava Ivica Belina, predsjednik Koalicije Udruga u zdravstvu.
I prije su postojale ovakve preporuke, ali kriteriji nisu bile liste čekanja od osam mjeseci.
" Ovo nije direktiva, ovo je preporuka. Većina liječnika savjesno radi svoj posao, a ovo je podsjetnik da to rade i u ljetnim mjesecima", kaže Bašić.
Dio liječnika i ravnatelja smatraju da bi odluka o godišnjima trebala biti isključivo na bolnicama, a ne na Ministarstvu koje je nekima odlučilo pokvariti ljetovanje.