Ovo je najveće povećanje plaća u javnim i državnim službama ikad - pohvalio se premijer Andrej Plenković na sjednici Vlade na kojoj su konačno koeficijenti ugledali svjetlo dana. Državnim službenicima s višom stručnom spremom prosječna plaća s 975 eura raste na 1439 - to je 48 posto više, hvale se Banski dvori. Ovo su konkretne brojke
Koeficijent za učitelje i nastavnike iznosit će 2, 01, a bruto plaća umjesto 1645, iznosit će 1904 eura. Koliki je neto, ovisi o tome gdje živite. U Zagrebu, ako nemate djece i uzdržavanih članova, dobit ćete, prema našem izračunu, 1295 eura.
Zdravstveni radnik u primarnoj zaštiti imat će koeficijent 1,55. Bruto plaća umjesto lanjskih 1366, iznosit će 1468 eura, izračunala je Vlada. To znači, ako recimo živite u Zadru, bez djece i uzdržavanih članova, dobit će 1051 euro na ruke.
"Napravili smo povijesnu reformu plaća i javnoj i državnoj službi. Cilj ove reforme je pridonijeti ekonomskom i socijalnom standardu zaposlenika, a njih je 244 tisuće. Riječ je o projektu i reformi koja se radila, ne jedan dan, ne jedan mjesec, ne jednu godinu", kazao je premijer Plenković.
Predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata Renata Čulinović Čaić u razgovoru za RTL Danas na pitanje jesu li dobili što su tražili rekla je:
"Pa dobar dio prijedloga koje su liječničke udruge uputile Ministarstvu zdravstva, a vezano je za uređenje i niveliranje radnih mjesta u sustavu zdravstva, a odnosi se na liječnike, taj dobar dio naših prijedloga je uvažen. Zbog toga mi ovaj prijedlog uredbe procjenjujemo dobrim korakom prema naprijed. Ide se u dobrom smjeru i mislimo da je ovo što je napravljeno pohvalno", rekla je Čulinović Čaić.
Još uvijek nisu izračunali koliko će im u prosjeku rasti plaća.
"Mi u Hrvatskom liječničkom sindikatu svi radimo, nismo profesionalni sindikalci. Evo ja sam jutros došla na posao i sutra ujutro idem doma, a koliko sam čula negdje iza 13 sati se uredba pojavila tako da nismo stigli računati. Ne bih htjela špekulirati ni izlaziti s nekim brojkama koje nisu točne. Dajte nam malo vremena da točno vidimo koliko će tko i kako dobiti", istaknula je Čulinović Čaić.
Prvi su krenuli u pripreme sindikalnih akcija. Hoće li ovo zadovoljstvo sada značiti da odustaju od bilo kakvih prosvjednih aktivnosti?
"Ako politika nastavi koračati ovakvim smjerom kakvim je sad krenula ovom uredbom o koeficijentima pa će dalje onda rješavati još cijeli niz problema koji su nam ostali za riješiti onda neće biti potrebe za štrajkom. Ali podsjećam, liječnici niti nisu htjeli štrajkati, mi prvenstveno želimo liječiti. No, pozorno ćemo pratiti korake politike i znat ćemo reagirati ako treba. I dalje ćemo aktivno predlagati konkretne poteze, davati konkretne argumente što i kako rješavat da bismo sačuvali javno zdravstveni sustav. Prvo i osnovno - vremensko zdravstveni normativi moraju biti posloženi realno i kvalitetno da bismo mi pokazali da možemo onako kako treba posvetit se svakom pacijentu", zaključila je Čulinović Čaić.