Zagrebačke Mažoretkinje nakon 31 godinu prestaju s radom. Za sve krive Tomaševićevu gradsku upravu koja im, kažu, od dolaska na vlast - nije dala ni centa. Hoće li Zagreb izgubiti svoj simbol?
Od svjetskih uspjeha hrvatskog sporta, preko najvećih manifestacija u Gradu Zagrebu, do čak 19 medalja s europskih prvenstava i 360 inozemnih nastupa.
"Mažoretkinje jednostavno uljepšaju cijelu atmosferu i donose značaj događajima", kaže mažoretkinja Luna Pleško, dok njena kolegica Andrea Ačkar dodaje: "Građani nam se uvijek dive, komentiraju da smo simbol Grada Zagreba, da smo mi jedini živući suvenir grada Zagreba".
Simbol koji bi se - nakon 31 godinu djelovanja - mogao ugasiti. Udruga mažoretkinja primala je subvencije od Grada Zagreba 27 godina u iznosu između 35 i 40 tisuća eura na godinu. Danas nemaju ni za plaće ni za kvalitetan rad.
Luna Pleško smatra da su uvjeti za rad vrlo loši: "Uniforme se se znaju poderati. Mislim da bi nam stvarno dobro došle nove uniforme i nekakva dvorana gdje bi mogli kvalitetno provoditi treninge". Mažoretkinja Andrea Ačkar opisuje probleme s kojima se suočavajumažoretkinje: "Često se i čizme potrgaju, cure znaju i nogu tako izvurnuti. Vani treniramo i stvarno je zima, kad lovimo šap je teže jer se zna i ozlijediti i ruka".
Dio djelatnika je otpušten, a u posljednjih nekoliko godina - broj članica se prepolovio. Direktor tvrtke ZAMA - Zagrebačke mažoretkinje Alen Šćuric se pita: "Koja budala danas daje 70 tisuća svojih eura za tim koji je udruga i koji funkcionira za Grad Zagreb? Nitko mi nema pravo ništa za reći.
Nakon što sam potrošio 70 tisuća svojih eura ja više nemam snage ni volje borit se protiv raznih vjetranjača i raznih Tomaševića".
Iz Grada Zagreba poručuju - sve je prema propisima: "Ispitujemo mogućnosti pružanja financijske podrške i vjerujemo da ćemo naći zadovoljavajuće rješenje. Potrebno je pojasniti da Grad Zagreb svake godine raspisuje natječaj za udruge na koji su se javile i Zagrebačke mažoretkinje, međutim, nisu ostvarile dovoljan broj bodova za financiranje. Prijave na natječaj razmatra neovisno povjerenstvo".
Direktor mažoretkinja Šćuric smatra da su nepravedno diskriminirani: "Ured za mlade preko kojeg smo za vrijeme gospodina Bandića dobivali novce, mi smo bili u preambuli dokumenta o osnivanju tog Ureda za mlade gdje je pisalo da se osniva s ciljem financiranja zagrebačkih mažoretkinja i izviđača. Sad se ja pitam, ako smo mi u preambuli, kako smo ispali sada iz financiranja po toj osnovi i kako više ne dobivamo niti centa"?
Mažoretkinje misle da Zagrebu daju više nego što dobivaju. "Ne mogu to opisati dok netko ne proživi to sve, ali kroz sve turneje i natjecanja, mislim da se nigdje ne može pružiti ovakvo iskustvo kao kod nas", zaključuje Andrea Ačkar.
Za 9. siječnja najavljeno je demonstrativno paljenje uniformi pred gradskom upravom. Poručuju - bit će to sprovod tradicije zagrebačkih mažoretkinja.