I kad se voda povuče, problemi ne nestaju. Sve je potrebno očistiti, osušiti, a onda i dezinficirati.
"Prošle godine u 9. mjesecu smo imali poplavu, tražili smo isušivač svi su bili zauzeti, a to je skupo. Morali smo prirodno i evo taman kad se osušilo opet poplava. Dođemo u mjesni odbor i dobijemo, čekaju nas sva ona sredstva za dezinfekciju", govori Emina Grgurić iz Karlovca.
Voda koja je ušla u domove i podrume, može biti zagađena fekalijama zato je važno zaštititi se.
"Kanalizacijski sadržaj koji ulazi s vodom je opasan za čovjeka. Nakon čišćenja i sušenja provest ćemo dezinfekciju, u jednom danu mi ćemo nekoliko objekata dezinficirati", govori ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije Inoslav Brkić.
Zbog oštećenih vodovodnih instalacija u poplavljenim područjima vodu prije korištenja treba dobro prokuhati.
"Imamo i filtriranje vode jer voda je jako mutna. Moramo se sačuvati jer tko će nas sačuvati, kažem sami se snalazimo koliko god možemo", kazala je Dunja Kiseljak iz Karlovca.
Epidemiolozi pozivaju na oprez, nakon poplave probleme bi mogli stvarati miševi i štakori.
"Početak ove godine obilježen je kao mišja godina. Oni sada dolaze bliže kućama ljudi, populacija im je gušća, među njima bolesti brže počinju kolati i ove antropozoone bolesti se mogu prenijeti na čovjeka", govori Brkić.
Smeće ih itekako privlači, zato je važno otpad odlagati u čvrste kontejnere i što dalje od domova. Također, voditi računa o higijeni.
"Može doći do trovanja vodom, proljev povraćanje. Svako pogoršanje zdravlja, povišena temperatura, loše opće stanje odmah se javiti liječniku. Na tom poplavljenom području dakle odmah ići liječniku", kaže Inoslav Brkić.
Epidemiološke službe situaciju drže pod kontrolom, a uputa se treba pridržavati kako nakon poplave ne bi izbila i zaraza.