Oboje imaju osam godina, oboje imaju autizam i oboje su ostali bez adekvatnog mjesta u školskim klupama. Stella Askar je trebala u školu na drugi kraj grada, a onda je pronađeno mjesto za nju u blizini mjesta stanovanja - samo u teoriji.
"Škola kojoj smo mi dodijeljeni uopće nema pojma da će tamo biti oformljen posebni odjel za djecu s teškoćama što je suludo. Svi su nas preusmjerili u matičnu školu koja kaže da može ići u redovni program gdje će je učiteljica malo popratiti i to je to", kaže nam Leo Askar, Stellin otac.
S obzirom na njezine dijagnoze roditelji se s time nisu složili.
"Nazvali nas dan kasnije i rekli da su se Grad i Ministarstvo senzibilizirali i da može se školovati od kuće. Na upit na koji način bi to bilo osmišljeno rekli su da bi netko dolazio", priča nam Lein otac te dodaje:
"Ne znamo što da radimo škola je za par dana, kuda će naše dijete, hoće li ono ikuda krenuti"
Uz Stellu imaju još troje male djece i moraju raditi pa nastava od doma za njih nije opcija.
Zakomplicirao se i polazak u školu još jednog djeteta. Matija je prvobitno trebao u školu na drugi kraj grada, ali je nakon žalbe dobio mjesto u blizini doma.
" Tjedan dana prije početka nastave taj razred još nije oformljen, ministarstvo ga nije odobrilo, nije raspisan natječaj za osobu koja bi trebala raditi u tom razredu i moje dijete bi idući tjedan trebalo sjesti u redovan razred s 25 druge djece što je za njega maltretiranje", objašnjava nam Martina Volk, Matijina mama.
Osnivač škola je Grad Zagreb u kojem kažu da su od Ministarstva zatražili odobrenje za 16 razrednih odjela.
" Ministarstvo je za tri odjela odbilo izdati odobrenje na temelju odredbe o zabrani zapošljavanja u javnim službama. Što smatramo potpuno nedopustivo jer djeca s teškoćama imaju pravo na obrazovanje", kaže Luka Juroš, pročelnik Ureda za obrazovanje, sport i mlade Grada Zagreba
Broj djece s teškoćama u razvoju se posljednjih deset godina povećao se za 75% u Hrvatskoj, a samo u Zagrebu s četiri tisuće na gotovo devet.
"Ja svog sina sigurno neću slati u redovan razred", ističe Martina Volk.
Pravobraniteljica za djecu smatra neprihvatljivim da se bilo kojem učeniku s teškoćama u razvoju uskraćuje mogućnost obrazovanja. Stoga poziva Ministarstvo i Grad da stvore uvjete za njihovo kvalitetno obrazovanje.
" Nije sigurno da će djeca imati odgovarajuću skrb jer Ministarstvo mora izdati odobrenja", naglašava Luka Juroš.
Roditelji su Gradu rekli kako oni nisu za obrazovanje od doma.
"Grad u Zagrebu nije predložio obrazovanje od doma ono što vidimo dok Ministarstvo ne izda obrazovanje za tu djecu je potrebno osigurati odgovarajuću skrb", ističe pročelnik Juroš.
O ovoj temi u Ministarstvu za sad šute pa još nije jasno kako će riješiti ovaj problem.