Kao u nekom akcijskom filmu. Unajmili su stan, iskopali tunel i ušli u zgradu suda.
"Ja lično mislim da ovo nije moglo da se uradi bez pomagača unutar institucija Višeg suda. I mislim da je ovo pokušaj jedne koordinirane akcije, međutim koja je osujećena". kaže crnogorski premijer Dritan Abazović.
Tunel vodi do depoa gdje se skladište dokazi. Dokumenti su razbacani, ali sa suda uvjeravaju da ništa nije ukradeno. Glavna je meta, smatraju, bila soba za zadržavanje okrivljenika. „Više mi to liči da je namjera bila možda da netko pobjegne ili da se desi gora varijanta od toga u odnosu na pritvorena lica“,rekao jepredsjednik Višeg suda u Podgorici Boris Savić.
Tunel je toliko velik da je njegovo kopanje trajalo barem mjesec dana. Istodobno, na zgradi suda održavali su se radovi. Za crnogorskog premijera krivac je mafija.
"Mafija koliko god bila snažna financijski, koliko god imala podršku unutar institucija sistema uključujući i sudstvo - neće pobijediti državu Crnu Goru.“, poručio je Dritan Abazović.
Ne kroz tunele, ali pokušaja bijega bilo je i na hrvatskim sudovima.
„Imate situaciju da su ga uhvatili na prozoru, imate situaciju da je bio uspješan bijeg iz istrage. Sjećamo se niškog specijalca iz Srbije koji je pobjegao sa Županijskog suda. Kroz istražnu sobu je skočio na Zrinjevac, nikad nije nađen.“, rekao nam je Jelenko Krešo, glasnogovornik Sindikata pravosudne policije Hrvatske.
Na sudovima su i brojni sigurnosni problemi. Pravosudnih policajaca nema dovoljno, a u opremu se uopće ne ulaže.
„Nemate rendgena, nemate kompjutera, skenera. Dođe vam netko s osobnom iskaznicom, ne znam da li je ona poništena, da li je ukradena jer nemam gdje provjeriti. Uzmem bilježnicu i pišem u bilježnicu u 21. stoljeću, 2023. godine.“, upozorio je Krešo.
I ako se nešto uskoro ne promijeni, pitanje je vremena, kaže, kada će se i nama dogoditi slučaj poput ovoga iz Crne Gore.