S obzirom na to da je već 70 posto Hrvata imalo iskustva s kupovinom online. Posebno se preporučuje da pripaze prilikom internetske kupovine jer su internetske prevare sve češće. O tom velikom problemu novinarka Tea Mihanović razgovarala je s predstavnikom Hrvatske udruge banaka Ivanom Hrvojem Maljkovićem koji je rekao da kriminalci koriste sofisticirane metode da bi potaknuli građane da im otkriju svoje osjetljive podatke.
"Crni petak je pred nama na neki način označava trenutak kada građani kupuju još više na internetu. Kriminalci su toga jako dobro svjesni i iz tog razloga u ovo doba godine možemo primijetiti još veći broj lažnih internetskih stranica", komentirao je Maljković.
Naglašava da treba kupovati na provjerenim web stranicama renomiranih brendova koji imaju legitimne recenzije drugih korisnika, koriste dva faktora autentifikacije prilikom plaćanja i imaju jasno istaknute uvjete kupovine.
"Treba biti oprezan jer na kraju dana sigurnost puno više vrijedi od bilo koje akcije i popusta", poručio je Maljković.
U današnje digitalno doba mobilne aplikacije za bankarstvo mogu biti jako koristan alat. U slučaju da osoba primijeti neke neovlaštene transakcije ili da sumnja da je ostavila negdje podatke gdje nije trebala, Miljković ističe kako odmah treba kontaktirati banku kako bi ona spriječila potencijalno veću štetu i naravno, blokirala kartice.
"Isto tako treba prijaviti i policiji. Banka će po prijavi napraviti sve što je u njezinoj mogućnosti, dakle koristiti sve dostupne mehanizme i alate da se taj novac vrati. Međutim, svaka prijevara ima neke svoje specifičnosti i zato je važno biti oprezan da bismo spriječili, a ne kasnije liječili", poručio je Maljković.
Više pogledajte u prilogu