Poskupljenje nije zaobišlo ni Zagorje, Voda poskupljuje za 13 posto. Mnogima će se to odraziti na budžet. Marina iz Zaboka poskupljenja nije očekivala i smatra da se radi o prevelikom poskupljenju.
"To je nemoguće uz naša primanja, a penzije da ni ne spominjemo", kazala je za RTL Danas. S njom se slaže i Blaženka iz Svetog Križa Začretje koja je očekivala poskupljenja, no ne tolika.
Četveročlana zagorska obitelj, koja je dvomjesečni račun za vodu plaćala 60 eura, ubuduće će plaćati 8 eura više. Zagorski vodovod nije mijenjao cijene od 2016. kad je smanjena 20 lipa.
Direktor Zagorskog vodovoda Mario Mihovilić objašnjava zašto je došlo do poskupljenja. "Pokušavamo cijenu vode uskladiti s troškovima koje imamo i koji su sve veći i veći, cijene materijala i goriva su nam sve veći. S tim minimalnim poskupljenjem pokušavamo biti na nekoj nuli", kazao je.
O poskupljenju vode pitali smo i veće gradove. U Rijeci je do poskupljenja došlo u kolovozu, a u Osijeku je cijena ista već tri godine te će tako i ostati.
No, u Splitu zasad nema promjene. U tijeku je javno savjetovanje o povećanju cijene varijabilnog dijela vodnih usluga. Zagreb jedini na naš upit nije odgovorio.
Potpredsjednik Vlade za gospodarstvo ne vidi ni jedan razlog za povišenje cijena.
"Ne znam zašto, nemaju razloga poskupiti vodu jer peti paket mjera, koji smo donijeli, bio je da se štiti cijena struje i za gradove, općine i komunalna poduzeća. Kod opskrbe vode jako bitna stavka je struja budući da sve to ide preko pumpi i crpki taj sustav funkcionira", tvrdi pak Oleg Butković.
Direktor Zagorskog vodovoda kaže da je to neminovno i da su poskupljenje maksimalno odgađali.
"Struja nam je najznačajniji energent i zahvaljujući odlukama Vlade ta cijena je okej za nas, time se izbjeglo puno veće poskupljenje da moramo plaćati realnu cijenu na tržištu", poručuje Mihović. Zagorski vodovod opskrbljuje 100.000 stanovnika, a svi će uskoro dobiti pravo iznenađenje s cijenom vode.