provjerili smo /

Hrvatska ima novu izvornu pasminu - posavsku kukmastu kokoš. Kako je dobila ime i zašto je posebna?

Posavska kukmasta kokoš sada ima svoj standard i potvrđen genetski kod, a ovime se staje i na kraj onima koji su za križance tvrdili da su pravi kukmasti i prodavali ih po dvostruko većoj cijeni od 20 eura

28.3.2023.
22:00
VOYO logo

Hrvatska ima novu izvornu pasminu domaćih životinja - riječ je posavskoj kukmastoj kokoši. Ime je dobila po svojoj frizuri.

Točnije, kukmi, nadignutom dijelu perja na glavi. Po čemu je još posebna?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo je pitanje vremena kada će kukmasta posavska kokoš preplaviti obiteljska gospodarstva, jer tko ne bi htio na dvorištu imati kokoš s ovako dobrom frizurom.

Ivana Mikulina, uzgajatelja posavske kukmaste kokoši pitali smo po čemu je prepoznatljiva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Po kukmici, otvorenom pogledu, širokim prsima, mora ovak biti na niskim nogama i relativno je dobre težine", kaže.

Koka koja je svoje ime dobila prema frizuri, tj. kukmi, nadignutom perju na glavi, vlasnicima daje puno više od atraktivnog izgleda. U Hrvatskoj sada ima 1500 ovakvih koka, a zahvaljujući priznanju izvornosti Ministarstva poljoprivrede, procjenjuje se da će ih za koju godinu biti 10 000.

Image
PATKE, GUSKE, GOLUBOVI, FAZANI... /

Fazani su u izvanbračnoj zajednici, a kokoši - časne sestre: RTL je bio u Kokingradu! Evo o čemu je riječ

Image
PATKE, GUSKE, GOLUBOVI, FAZANI... /

Fazani su u izvanbračnoj zajednici, a kokoši - časne sestre: RTL je bio u Kokingradu! Evo o čemu je riječ

"Imamo pasminu koja je kombinirana, koja u nekakvih godinu dana snese nekih 200 jaja, koja postiže tjelesnu masu, ženke do 2 i pol kilograma, a mužjaci do 3 i pol kilograma i mislim da je to njezin vrh, nešto više od nje ne možemo ni očekivati, ali s obzirom na njezinu skromnost u proizvodnji mislim da su to idealni rezultati", kaže Zlatko Janječić, profesor na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.

Posavska kukmasta kokoš sada ima svoj standard i potvrđen genetski kod, a ovime se staje i na kraj onima koji su za križance tvrdili da su pravi kukmasti i prodavali ih po dvostruko većoj cijeni od 20 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ljudi je distribuiraju. Svi znaju reći da imaju posavsku kukmastu kokoš ,a to nije točno. Upravo zato smo išli na tu zaštitiu da se ona zaštiti. Sad se kroz udrugu mogu nabaviti matična jata, svi zainteresirani se mogu javiti, mogu se sticati poticaji", govori Mihael Pavišić, predsjednik Udruge uzgajatelja posavske kukmaste kokoši "Kukmica".

Projekt je s 40.000 eura financirala zagrebačka županija, no posavska kukmasta kokoš moći će se uzgajati u cijeloj Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Josip Kraljičković, pročelnik Odjela za poljoprivredu Zagrebačke županije ističe: "Tamo gdje ima njih ima i ljudi, tako da one simboliziraju i život ili praznoću života na našim ruralnim područjima, držimo da smo ovime pomogli razvoju ruralnog živata u cijeloj Hrvatskoj, a ne samo u zagrebačkoj županiji".

Koke su to koje malo traže, a puno daju, a izbor je na vama hoćete li ih imati zbog jaja, mesa ili možda samo estetike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo