7,5 POSTO POSKUPLJENJA /

Gubitak na vodi u Zagrebu je 30 mil. eura, ali stručnjaci kažu da i dalje nije jasno zašto poskupljuje

Image
Foto: Screenshot

Voda u Zagrebu neće biti 15 posto skuplja, ali bit će pola toga iznosa. Na poskupljenju se gradska vlast poskliznula, pa danas šute, ali stručnjaci upozoravaju da nije jasno što će to u sklopu poskupljenja građani plaćati

4.3.2023.
20:16
Screenshot
VOYO logo

Obustava poskupljenja računa zamutila je vodu između Grada Zagreba i Ministarstva gospodarstva.

Građani koji to plaćaju sve su dočekali na nož.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Radim duple smjene jer je inflacija pa ne stignem pratit sve ovo.", rekla je Snježana iz Zagreba.

"Filipović me ugodno iznenadio kad je rekao da nešto treba usporiti i provjeriti, a kod Tomaševića nažalost nema ekipu koju bi trebao imati da bi nešto uspio napraviti", dodaje Višnja iz Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijeće za vodne usluge utvrdilo je da je poskupljenje od 15 posto nezakonito. Pa je utješno za građane da računi idu gore za pola tog iznosa.

Zagrebači gradonačelnik Tomisalav Tomašević je komentirao da je jedan dio poskupljenja sporan, a jedan dio nije.

Poskupljenje je iznenadilo stručnjaka koji je jedan od suradnika na Strategiji razvoja vodoopskrbe i odvodnje grada.

Image
drugdje traje ispiranje /

Nekoliko sati je bila zamućena, a sada je voda u nekim karlovačkim kvartovima ispravna za piće

Image
drugdje traje ispiranje /

Nekoliko sati je bila zamućena, a sada je voda u nekim karlovačkim kvartovima ispravna za piće

"Ja ne znam kako i na koji način je netko izračunao tih 15 posto. Nužno je napraviti tehničko-ekonomsku analizu da se vidi koliko to trebamo više vode platiti da bi nam se kasnije u konačnici cijena vode smanjila", pojasnio je Vladimir Andročec, stručnjak za hidrodinamiku i vodogradnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje hoće li građani s početkom ožujka preuranjeno plaćati skuplju vodu, a da neće znati što točno plaćaju Andročec je upravo istaknuo taj problem.

"Pa to upravo želim reć, ne znamo na koje se elemente to odnosi, nije specificirano.", istaknuo je Vladimir Andročec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na toj strategiji jedan od potpisnika je i sad već bivši direktor Vodoopskrbe i odvodnje Davor Poljak. Njegov privremeni nasljednik Marko Blažević nije htio davati izjave, kao ni vodstvo grada.

Iako je strategija postojala, bivša vlast predvođena Bandićem nije napravila ništa, a Tomaševiću sada lekcije čita ministar Filipović. Trošak gubitka vode na godinu iznosi 30 milijuna eura, kaže stručnjak Andročec.

"90-e godine gubitci su bili 23 posto, od iscrpljene vode. Gubitak je ono što se digne voda i ono što se fakturira, to je ta razlika. Tih 23 posto je svake godine sve više i više raslo. Tu imamo 2017. godinu kada je na 50 posto", rekao je.

Krpanjem puknuća taj se gubitak i danas drži na tom postotku. Prema aktualnim cjenicima fiksna cijena vodopskrbe je 2,99 e/m3. Usporedbe radi, u Rijeci 1,99, a u Osijeku 2,24 eura/m3.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Screenshot

Građani Zagreba su do sad skuplje plaćali i štedili.

"Plava linija je godišnja prosječna cijena vode. Vidimo da negdje 94.-e je cijena vode bila 0,44 eura po kubiku, a evo danas smo došli na 2,24 eura po kubiku. Zbog toga što se dizala cijena vode, padala je potrošnja. Ljudi su štedjeli", pojasnio je poskupljenja vode u Gradu Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali nisu uštedili jer su cijevi dotrajale. Oko 200 kilometara vodovodnih cijevi je od azbesta, a iz njih dio građana svakodnevno pije vodu.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo